Projekt ‘Zajednica bez granica’

NAZIV PROJEKTA: Zajednica bez granica, UP.02.1.1.10.0025

KORISNIK PROJEKTA:
Društvo multiple skleroze Brodsko-posavske županije
Đure Pilara 1, 35 000 Slavonski Brod
e-pošta: dmssb@dmsbpz.tcloud.hr
broj telefona: 035/411-328
web stranica: www.dmsbpz.hr

PARTNER U PROVEDBI PROJEKTA:
Županijska liga protiv raka – Split
Spinčićeva 1,21 000 Split
e-pošta: office@zlpr.hr
broj telefona: 021 556 476
web stranica: www.zlpr.hr

Kratki opis projekta:
Projekt “Zajednica bez granica” medijskim će izvještavanjem o osobama s invaliditetom senzibilizirati i podići svijest javnosti o problemima i poteškoćama s kojima se OSI susreću, ali najviše o mogućnostima osoba s invaliditetom kao ravnopravnih građana naše zajednice. Partnerske će radijske postaje, u ulozi nositelja lokalnog razvoja zajednice, kao glas ranjivih i marginaliziranih skupina i pojedinaca, nepristranim, pozitivnim predstavljanjem OSI široj javnosti, doprinijeti povećanju njihove socijalne uključenosti u lokalnim zajednicama.

Ciljevi i očekivani rezultati projekta:
1. Unaprijediti kapacitete medijskih djelatnika neprofitnih radijskih postaja za stvaranje medijskog prostora namijenjenog podizanju svjesti kroz 3 edukacije i 2 studijska putovanja u svrhu kvalitetnijeg izvještavanja o osobama s invaliditetom.

2. Kvalitetnim medijskim sadržajima i programima povećati vidljivost i socijalnu uključenost osoba s invaliditetom u zajednici kroz podizanje svijesti/javne kampanje – proizvodnju i emitiranje 100 radijskih emisija.

Ukupna vrijednost projekta: 923.433,65 HRK
Bespovratna sredstva: 920.935,45 HRK (85% u iznosu od 782.795,13 HRK osigurano iz sredstava Europskog socijalnog fonda te 15% u iznosu od 138.140,32 HRK osigurano iz sredstava Državnog proračuna Republike Hrvatske)

Razdoblje provedbe projekta:
od 20. kolovoza 2020. godine do 20. kolovoza 2022. godine

Kontakt osoba za više informacija:
Voditeljica projekta: Irena Vukas Çufalar
e-mail: irenavukas@gmail.com;
tel: 035/416-200
mob: 091/557-9308

Za više Informacija:
a) strukturnifondovi.hr
b) esf.hr

Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Županijska lige protiv raka – Split

Predstavljanje projekta

Uvodna konferencija projekta „Zajednica bez granica“ održana u petak, 25. rujna 2020. godine u 11 sati u prostorijama Radija 92 FM, Slavonski Brod. Korisnik projekta je Društvo multiple skleroze Brodsko – posavske županije, a partner na projektu Županijska liga protiv raka – Split, dok su posrednička tijela  na projektu Posredničko tijelo razine 1 – Ministarstvo kulture te Posredničko tijelo razine 2 – Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva. Razdoblje provedbe projekta je od 20. kolovoza 2020. godine do  20. kolovoza 2022. godine. Prilikom najave projekta Tina Ribarić iz Pronove objasnila je tehničke detalje projekta u kojem zajednički sudjeluju dvije udruge civilnog društva koje su ujedno i nakladnici dviju radijskih postaja. Ciljna skupina projekta su novinari koji sudjeluju u aktivnostima jačanja kapaciteta za rad usmjeren na socijalno uključivanje ranjivih skupina u društvu i u proizvodnji medijskih sadržaja. Ovim projektom želi se senzibilizirati javnost za ranjive skupine, istaknula je voditeljica projekta Irena Vukas Cufalar koja je naglasila i simboliku radijskog etera putem kojeg se bez barijera i ograničenja može ostvarivati javna vidljivost prava i potreba ranjivih skupina. Važnost projekta za osobe sa invaliditetom naglasio je i Željko Pudić, predsjednik Društva multiple skleroze Brodsko – posavske županije. Udruga je, kaže, zadovoljna što su konačno dočekali projekt i s nestrpljenjem kreću u realizaciju, odnosno proizvodnju emisija. Splitskom partneru projekta, Županijskoj ligi protiv raka – Split i Radiju Sunce ovo je prvo iskustvo rada na projektu financiranom iz europskih fondova. Iako je Radio Sunce i u dosadašnjem radu pratio ovu tematiku, projekt u kojem sudjeluju postaje i formalna tjedna emisija na radiju. Ujedno, projektom se poboljšava i unaprjeđuje suradnja između dvaju radija koja traje već nekoliko godina. Na uvodnoj konferenciji sudjelovali su i zamjenik Pravobraniteljice za osobe sa invaliditetom Dario Jurišić  iz Zagreba te savjetnik Mario Burek iz Osijeka. Izražavajući potporu Ureda pravobraniteljice ovom projektu, Jurišić je naglasio važnost medija za osobe sa invaliditetom i udruge koje se bave poboljšavanjem njihovog položaja u društvu. Drži da će se i osobe i udruge rado odazivati na pozive na gostovanja u emisijama upravo zbog želje da budu ravnopravni sudionici u društvu. Na kraju dana, svima nam je jednako važna kultura, sport, druženje, a upravo cilju ravnopravnog sudjelovanja u društvu osoba sa invaliditetom teži ovaj projekt i emisije koje će se proizvoditi.

PLANINARENJE SLIJEPIH OSOBA

Radio Sunce – Split

Mogu li slabovidne i slijepe osobe planinariti? Krajem rujna održana je kratka planinarska ruta za slijepe osobe. Ivan Bogdanović , potpredsjednik Županijska udruge slijepih iz Splita (ŽUS) navodi da pojedine slijepe osobe u Zagrebu već dugo planinare uz vodstvo. Motivirani time, i ŽUS je želio organizirati sličan izlet za njihove članove. Pomogli su aktivisti iz Hrvatskog planinarskog saveza koji su i osnovali radnu skupinu za uključivanje slijepih i slabovidnih osoba u planinarske aktivnosti. Djeluje 40-ak vodiča koji aktivno vode slijepe osobe u planine. Slijepi planinar Ferucio Lazarić odlučio je posjetiti Split u sklopu svog projekta Via adriatica. Stoga su se i članovi ŽUS aktivirali kako bi organizirali izlet za slijepe osobe putem trasirane staze za osobe sa invaliditetom od predjela Truše u Tugarima pokraj Splita do crkvice Gospe snježne. Ivan Bogdanović je objasnio kako slijepe osobe planinare. Slijepi planinar uhvati se za ruksak videćeg pratitelja ili dodirom ramena korak po korak uspijevaju savladati planinarsku stazu. Iako je slijepim osobama uskraćen vizualni dio planinskog ugođaja, Ivan ističe kako slijepe osobe možda čak intenzivnije osjećaju mirise (kadulja, mirta) i zvukove (ptice, potok) čime mogu uživati u doživljaju planine. U razgovoru u emisiji Ivan Bogdanović govorio je i o svojim svakodnevnim aktivnostima kao slijepe osobe. Objasnio je kako se koristi autobusnim prijevozom, kako se snalazi sa semaforima i istaknuo svoja uglavnom pozitivna iskustva mobilnosti na splitskim ulicama. Ivan navodi i neke simpatične situacije koje su mu se događale u šetnji gradom. Ukazao je i na potrebu prilagođavanja nekih semafora u gradu Splitu slijepim osobama čime bi im se omogućila bolja mobilnost i ravnopravno sudjelovanje u prometu.

JEDNA PRIČA NAŠEG SLUŠATELJA

Radio Sunce – Split

Svatko ima pravo na dostojan život i na dostupnost javnih dobara i usluga.  Barem bi trebao imati. No, svakoga se može pitati jesu li mu dostupne javne usluge i javna dobra. Tada ćemo i dobiti dojam o raskoraku težnje iz prve rečenice i zbilje koju živimo. A zbilja jest takva da zaista postoje ljudi koji prkose svim ograničenjima. Jednog od njih poznaje ”pola grada”. Zove se Neno Radačić. Gospodin koji voli društvo, šetnje i kave s prijateljima, odlaske na utakmice Hajduka, voli igrati kvizove i slušati Radio Sunce. To je ono što smo znali o njemu prije nego smo ga bolje upoznali. Dali smo mu priliku da ga upozna i ”cijeli grad”. Barem po glasu. U našoj je emisiji govorio o svojim svakodnevnim aktivnostima, majci o kojoj skrbi i koja skrbi za njega, svemu onome što smo već napisali. Neno je ispričao i svoju priču iz davnih dana. U jednoj prometnoj nesreći sredinom 1991. teško je nastradao. Liječnici su mislili da neće preživjeti. Oporavak je bio dug i neizvjestan. Dvije godine morao se služiti kolicima kako bi uopće bio mobilan. Danas, gotovo 30 godina kasnije, ima medicinske implantante u koljenima, hoda uz pomoć pomagala, uz veliki napor savladava čak i kratke duljine. No, ništa ga ne sprječava da uživa u onome što voli; polaganim šetnjama, kavi u gradu, odlascima na utakmice, odlascima na more. Kad se zaželi popiti kavu na radiju i porazgovarati sa voditeljicom Andreom, javi se i pita može li doći. Navrati. Ostane pola sata. A onda: ”molim lijepo, obveze zovu i stojte mi dobro”. I ti, Neno. Navrati kad zaželiš. Kave uvijek ima.

PODRUČNI URED PRAVOBRANITELJICE ZA OSOBE S INVALIDITETOM

Radio Sunce – Split

Malo manje od 500 tisuća osoba u Hrvatskoj ima status osobe sa invaliditetom. Ta brojka ne uključuje djecu budući da se ona ne upisuju u registar. Posljedice nekog vida invaliditeta osjećaju svi članovi obitelji osobe sa invaliditetom. Velike brojke ukazale su i na potrebu da ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom (OSI) djeluje na području cijele Hrvatske. Prije godinu dana počeo je sa radom područni ured u Splitu, a vodi ga Maja Karaman Grbavac, savjetnica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom. Objasnila je ovlasti područnog ureda koje se odnose na prijedloge za promjenu propisa kako bi se poboljšao položaj OSI u društvu, slanje preporuka i mišljenja, osobno savjetovanje za OSI, djecu, roditelje, sve one koji trebaju savjet i pomoć. Ured nema izvršne ovlasti ni pravne ovlasti za zastupanje pojedinaca. Ured u Splitu u kojem djeluju dvije osobe pokriva 4 županije na kojem živi nešto manje od 100 tisuća osoba sa invaliditetom. Savjetnica Karaman Grbavac iznosi podatak o načinu ostvarivanja prava osoba sa invaliditetom u postupcima pri centrima za socijalnu skrb i sudjelovanju Ureda u ujednačavanju prakse centara za socijalnu skrb. Stranke se, u pravilu, javljaju Uredu, najčešće u potrazi za informacijama o svojim pravima. Savjetnicu Karaman Grbavac ne čudi neinformiranost osoba sa invaliditetom o svojim pravima budući da se u ”šumi propisa i procedura” čak i pravnici ponekad ne snalaze najbolje. Iz prakse Ureda vidljiva je i suradnja sa poslodavcima kojima je Ured uvijek na usluzi vezano za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Među brojnim primjerima, savjetnica iznosi priču iz jedne jedinice lokalne samouprave (JLS) u kojoj se na natječaj za posao javila osoba s invaliditetom koja je bila nepismena. Poslodavac je tražio od Ureda informaciju kako će ispoštovati propise o zapošljavanju osoba sa invaliditetom pri čemu je Ured svojim uputama pomogao poslodavcu, u ovom slučaju JLS.

DIJANA ANIČIĆ, PREDSJEDNICA UDRUGE ANĐELI

Radio Sunce – Split

Udruga Anđeli djeluje već 15 godina u Splitu,  a to je udruga roditelja za djecu najteže tjelesne invalide i djecu s teškoćama u razvoju, čiji su korisnici  najvećim brojem djeca bez obzira na povijest bolesti i dijagnozu.  Usmjereni su više na ono što je potrebno djeci, bez obzira na dijagnozu žele pružiti sve ono što trebaju njihovi štićenici. Predsjednica Udruge Dijana Aničić je istaknula da svako dijete koje ima neku poteškoću,može doći do njih, bilo putem roditelja ili upućeni od  liječnika, sva djeca  mogu doći po potrebnu pomoć. Unutar Udruge djeluje i vrtić  Mali Dupin, koji  je jedini specijaliziran za rad s djecom s poteškoćama, tu  djeca uz rad sa stručnim osobama mogu dobiti svu rehabilitaciju koja im je potrebna.   Udruga ima preko 20 zaposlenih osoba , defektologa, terapeuta, psiholozi, fizioterapeuti, sve stručni kadar koji je posvećen za pružanje svega što djeci treba. Financiranje Udruge je otežano u ovo vrijeme pandemije jer su sva sredstva zaustavljena, kao i projekti. Isto tako je otežano i volontiranje u doba pandemije. Unutar Udruge rade se individualne terapije, poput  senzorne terapije ,korektivne gimnastike,  rad u grupi, neurofeedback, aromaterapija ali tu je djeci i roditeljima psihosocijalna podrška koja je možda i najvažnija od svega. Djeca se u Udruzi osjećaju kao da su kod kuće i opušteno.   Tu pronalaze i prijatelje, slave rođendane, izrađuju razne predmete zajedno, stvaraju veze koje traju do odrasle dobi.  Za djecu stariju od 8 godina koji su školski polaznici  postoji rehabilitacijski centar koji funkcionira  tako da djeca tu borave do 4 sata dnevno, uz mogućnost individualnih terapija, ovisno o potrebama djeteta. Dolaze i djeca s lakšim poteškoćama koja su se radom u Udruzi potpuno oporavila uz pomoć stručnih osoba, ali i pomoć roditelja, koji moraju djelovati u simbiozi s terapeutima.  U senzornoj sobi djeca s terapeutom rade na poticanju svojih osjetila, jer  senzorne sobe imaju vodeni krevet  ,vodene stupove i sl.kojima je namjena djeci  potaknuti osjećaje koje nemaju  i da  tako nauče na određene podražaje. Svi su pozvani posjetiti ih i vidjeti kako rade, uz najavu, bilo u Dinka Šimunovića 1, gdje im je rehabilitacijski centar ili u  ured Udruge  koji je zajedno sa individualnim terapijama je u Šibenskoj 33, a dječji vrtić je u  Šibenskoj 37 dok je radionica u Šibenskoj 3. Sve informacije o radu Udruge Anđeli su dostupne i na www.anđeli.hr

SENKA MRKONJIĆ

Radio Sunce – Split

U Hrvatskoj trenutno živi gotovo 512 tisuća osoba sa invaliditetom. 12 posto naših sugrađana ili članova obitelji živi s nekim oblikom invaliditeta. 277 tisuća njih je u radno aktivnoj dobi, ali je od tog broja zaposleno samo 12 tisuća osoba. Svega 4.5 % . Procjenjuje se da će broj osoba s invaliditetom u društvu rasti u nadolazećim godinama, što se povezuje sa starenjem stanovništva i otežanim kretanjem. Jedan od osnovnih preduvjeta za samostalno funkcioniranje je mobilnost. Što dovodi do prilagodbe infrastrukture u mnogim našim gradovima ali i do postavljanja novih standarda gradnje u budućnosti. Kako se naš grad Split i Županija nose s ovim izazovima, objasnila je Senka Mrkonjić, predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Split.  Udruga je posvetila puno godina  na upozoravanje o nepristupačnosti   grada, iako se situacija , kako kaže , znatno poboljšala  ali još uvijek nedovoljno da bi osobe s invaliditetom mogle živjeti samostalno. Često se dogodi da se naprave kosine koje ne odgovaraju, odnosno ne postave se prema pravilniku ili se ide na zadovoljavanje forme, bez funkcionalnog rješenja, pa čak može biti i opasno za ljude koji se koriste invalidskim kolicima. Iz Udruge stalno upozoravaju na te propuste, ali ističe da te barijere nisu toliki problem koliki su problem, još i danas,  barijere u glavama ljudi.  Povećanje mobilnosti znači i spuštene nogostupe i zvučne semafore i niskopodne autobusne i prilazne rampe,  zvučne semafore, ali i prilagođene sanitarne čvorove ne samo u ambulantama nego i u kulturnim institucijama , u restoranima i kafićima. Po tome su trgovački centri u potpunosti prilagođeni potrebama osoba s invaliditetom i po pitanju vertikalne i horizontalne pristupačnosti te sanitarnog čvora. Jasno je da nije moguće u svim ugostiteljskim objektima imati sanitarni čvor prilagođen osobama s invaliditetom, ali je moguće postaviti privremene  rampe za prilaz. Po pitanju prilaska plažama u Splitu, dvije su u potpunost  prilagođene za osobe s invaliditetom.  Jedna je plaža na Marjanu-Bene, a druga na Žnjanu. Obje imaju prilazne rampe prema moru i dizalo za spuštanje osoba koje ne mogu preko rampe se spustit u more.  Iako u Udruzi nisu protiv korištenja ovih plaža od strane svih građana, apeliraju da građani ne koriste sadržaje  koje koriste osobe s invaliditetom jer postoje slučajevi slomljenih i pokvarenih pristupa moru. Plaža Bene je u potpunosti prilagođena osobama s invaliditetom iako je bilo dosta problema s dizalicom na struju koja nije funkcionirala. Udruga je sudjelovala u edukativno-promotivnom filmu u sklopu Europskog projekta Usefull, koji je Splitu omogućio postavljanje više platformi u centru grada. Najviše se željelo napraviti gradsku jezgru pristupačnom osobama s invaliditetom. Iako je namjera bila dobra i svi iz Grada Splita su se  potrudili , nažalost  nije baš sve ispalo kako je planirano. Sada je sve  samo postavljeno, ali nije u funkciji. Split kao turistička destinacija bi trebao biti pristupačniji osobama s invaliditetom, jer u ovo vrijeme sve veće mobilnosti, lakše je i putovati i Split bi mogao puno ponuditi osobama s invaliditetom.

SENKA MRKONJIĆ – 2. emisija

Radio Sunce – Split

Prema dostupnim podacima, oko 70 % osoba sa invaliditetom u Hrvatskoj nema završenu osnovnu školu ili ima samo osnovnu školu. Oko 22 % ima srednju stručnu spremu, a 3% je osoba sa visokom ili višom stručnom spremom.  Predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Split, Senka Mrkonjić je i sama osoba s invaliditetom i diplomirana pravnica koja radi na Trgovačkom sudu u Splitu koja za sebe kaže da je mogla prelaziti preko nekih barijera zbog toga što je pokretna , ali da je u invalidskim kolicima to bi svakako bilo teže jer fakulteti nisu bili pristupačni osobama s invaliditetom u kolicima. Danas, kaže je potpuno drugačija situacija. Zadnjih nekoliko godina je znatno bolja situacija, ali nažalost nije uvijek bilo tako, pa osobe s invaliditetom nisu mogle ići niti u srednje škole koje su željele. Često bi završili škole sa kojima se poslije ne bi mogli zaposliti. Često bi ih se moralo nositi u školu preko stepenica. Mobilnost i pristupačnost su kontinuirani problem . Kod dugotrajnije nezaposlenosti dolazi do problema da se često zaborave stečene vještine i znanja, a ponekad nedostaje i motiviranosti i samopouzdanja.  Jedno od mogućih rješenja je motivirati poslodavce da daju priliku osobama s invaliditetom, ali poslodavci često nemaju povjerenja da će osobe s  invaliditetom dati svoj puni doprinos pa će prije platiti kaznu nego zaposliti osobu s invaliditetom. Problem zna biti i u tome da se ne može prilagoditi radno mjesto osobi s invaliditetom, ali za to postoje poticaji i poslodavcima se izlazi ususret da prilagode radno mjesto.  Udruga pruža i uslugu osobne asistencije koja omogućuje  osobnog asistenta osobama s najtežom vrstom tjelesnog oštećenja s intencijom da se osobe s invaliditetom osamostale , da nisu vezane toliko za roditelje i da je to njihov ‘zaposlenik’ kojem mogu reći što žele raditi. To je bio pilot projekt, ali se nažalost još uvijek rješenja nalaze putem projekata. To znači da se ne mogu zadovoljiti sve potrebe osoba s invaliditetom već samo onoliko koliko se može preko tog projekta  financirati.  Korisnicima usluge asistencije jako puno pomaže i odgovara imati asistenta koji često postaje i prijateljski odnos. Osobu asistenta bira sama osoba s invaliditetom ali da nije iz obitelji.  Tek kada uđe u zakonsku regulativu  da svaka osoba s najtežim oblikom tjelesnog oštećenja  ima pravo na osobnog asistenta, sve potrebe njihovih korisnika biti će zadovoljene, ovako ovise o projektima koji ne mogu zadovoljiti potrebe svih kojima je potreban asistent.  U  ovim uvjetima pandemije su osigurali sve potrebne mjere za rad Udruge tako da članovima nisu bile uskraćene informacije i pomoć. Planiraju uvesti  jedinstvenu elektroničku karticu za osobe s invaliditetom, koja bi bila kao bankovna kartica na kojoj se mogu skenirati sva prava te osobe da ne trebaju stalno iznova tražiti papire, dokumente, potvrde, već da je sve sadržano na toj jedinstvenoj kartici.  Svi bi građani trebali poštovati prava osoba s invaliditetom, od parkiranja do korištenja plaža  a Senka Mrkonić vjeruje da će jednog dana osobe s invaliditetom biti ravnopravni građani.

BORIS BJEDOV

Radio Sunce – Split

On je mladić koji je  slijep. Služi se bijelim štapom. Za kretanje po Splitu često se služi i vlastitim sjećanjem.  U nepoznatim kvartovima se snalazi nešto teže. Zato je zamolio pustem društvenih mreža da mu netko pokaže njemu nepoznate rute i prošeta s njim i na taj način upozna nove kvartove.  U ovoj emisiji upoznali smo našeg sugrađanina  Borisa Bjedova koji  je od rođenja slijep.   Ujedno je i  viši fizioterapeut . Pratio je nastavu tako da je snimao diktafonom predavanja.Obuku bijelim štapom je prošao još 1997 i to je trajalo 2 tjedna. Tad je naučio šetat sam u školu jer je rutu znao napamet. Za svoje školovanje kaže da je bilo jako teško jer bi snimao predavanja pa prepisivao sve na pisaču mašinu za brajicu. Puno vremena bi tu izgubio, na preslušavanje i prepisivanje.  Kaže da su profesori imali razumjevanja za njega, ali po pitanju integracije u društvo nije zadovoljan. Kaže da nije mogao ići na izlete s razredom ni na ekskurziju, tada nije bilo asistenata.  Ono što se moglo učiniti po njegovom mišljenju  je da su se mogla djeca više angažirati oko pomoći svakodnevne kroz razne ustupke koje bi ih motivirale da se sami požele uključiti u pomoć.  Kaže da kad pozove ljude da mu pomognu naučiti novu rutu , zna se javiti nekoliko ljudi. Treba mu i po 2 sata ili više da nauči neke nove rute.  Danas se samostalno kreće i preko Marjana , Rive, Vidilice i Varoša. U šetnju ide svaki dan, osim kada pada kiša. Ljeti se kupa na plaži za invalide na Žnjanu. Trenutno nije zaposlen.  Radio je sezonski prošle godine i godinu prije. Kaže da je  moderna tehnologija   donijela neke inovacije, pa ima bijelih štapova sa senzorima u sebi koji su iznimno skupi.  Mobiteli za slijepe, narukvice koje detektiraju prepreke , sva ta tehnologija je skupa pa i njemu nedostupna. Smatra da bi država trebala omogućiti te stvari. Psa nema jer je i velika procedura za dobiti ga ali i jer je velika obveza. Zamjera Udruzi  Slijepih Split što ga kritiziraju , ali ne znaju pohvaliti. Istaknuo je da poštuje svačiju stručnost iako se ne slaže s njima. Borisu Bjedovu se možete javiti ukoliko želite pomoći i preko  njegovog Facebook profila.

MAJA KARAMAN GRBAVAC

Radio Sunce – Split

Kada se govori o osobama s invaliditetom, možda je posebna i najugroženija skupina, djeca s invaliditetom, pa je ova emisija posvećena toj temi. Savjetnica iz Ureda pravobraniteljice za osobe sa invaliditetom Maja Karaman Grbavac je naša gošća. Najčešće povezujemo invaliditet s nekim tjelesnim oštećenjem, iako to u ovom slučaju nije nužno jer se radi o djeci s teškoćama u razvoju, koje je puno širi pojam pa uključuje i djecu sa intelektualnim poteškoćama i osjetilnim oštećenjima i određene vrste mentalnih oštećenja.  U Uredu pravobranitelja se bave pitanjima zaštite prava interesa  osoba s invaliditetom, odraslih ali i djece koja su im u fokusu, i  gdje im se najviše obraćaju roditelji djece. Svaka razvojna faza djeteta s poteškoćama nosi određene izazove , od rođenja do starije  dobi…  Ako razdijelimo problematiku po fazama,od one najranije dobi,  tu se zapravo govori o sustavu rane intervencije.  Taj sustav rane intervencije kao sustav u nas zapravo ne postoji. Rana intervencija su niz  i dijagnostičkih i rehabilitacijskih postupaka za djecu kod koje postoje određena razvojna odstupanja od najranije dobi. Budući da sustav ne postoji, sve pada na roditelje koji su u potrazi za određenim rehabilitacijskim uslugama i pomoći, vrlo često noseći se sa psihološkim  problemima i činjenicom da imaju dijete s poteškoćama, još su dodatno primorani tražiti pomoć za dijete, pa su često u takvom ne-sustavu pogubljeni. Roditelji ne znaju kome se trebaju obratiti, koji su rehabilitacijski postupci koji su djetetu potrebni.  Maja Karaman Grbavac je i sama roditelj djeteta s poteškoćama, pa je i sama nailazila na mnogo problema koji su je iznenadili. Sustav ne može osigurati djeci logopeda, nemaju pristupa edukacijskom rehabilitatoru ili  dobijete logopeda jednom u 2 mjeseca itd. Upravo revoltirana tom činjenicom da ste prepušteni sami sebi i morate platiti privatne terapeute, ponukala ju je na angažman, prvenstveno u Udruzi za sindrom Down kad su pokrenuli  te  usluge rane intervencije koje se  još uvijek financiraju projektno  preko udruga. Korona kriza je pokazala koliko je taj sustav financiranja neučinkovit dugoročno, jer su svi projekti  stali. Istaknula je da se roditelji znaju obraćat Uredu pravobraniteljice  po svim osnovama, u ostvarivanju prava iz socijalne skrbi i problemi pružanja zdravstvenih usluga, u pogledu školovanja, pomoćnika u nastavi. Problem je što oni nemaju nikakve izvršne ovlasti i ne mogu zapravo nikome ništa narediti da se napravi. .  S pomoćnicima u nastavi postoji niz problema, od samog projektnog financiranja do toga da su neki tu opravdano a neki i ne. Pomoćnici su jedan oblik razumne prilagodbe, podrška su  učeniku koji ima poteškoće u nastavi.  Trebali bi pomagati u dijelu u kojem učenik ima poteškoće- bilo to tjelesno oštećenje pa tu treba pomoći ili u pogledu komunikacije, ali su nekada dojma da je pomoćnik u nastavi ponekad dodjeljen i onda kada za to ne postoji  tolika potreba.  Velik broj pomoćnika nisu dovoljno educirani i upoznati sa različitim vrstama invaliditeta. Stoga predlažu da se formira 2 godišnji program za edukaciju pomoćnika u nastavi i da se uvrste u nacionalnu klasifikaciju djelatnosti, što još uvijek nisu, a veliki je broj pomoćnika u nastavi u Hrvatskoj, oko 4000.

Maja Karaman Grbavac je pravnica po struci, ali i aktivistica u borbi za prava osoba s poteškoćama u razvoju ponukana time što je i sama majka djeteta s poteškoćama u razvoju. Činjenica da pomoć nije dostupna svima , a privatne terapije su skupe i ne mogu ih svi roditelji omogućiti svom djetetu, pa se osjetila odgovornom pomoći drugima kroz svoj rad. Zbog toga zaposlila u Uredu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.  Ured djeluje tek nešto više od 1 godine, pokrivaju 4 županije  i u protekloj godini javilo im se oko 1000 ljudi.  S obzirom na ovlasti koje imaju i nisu baš velike, iznimno ih veseli kad uspiju nešto napraviti i pomoći.

CASPERA  – UDRUGA ŽENA OBOLJELIH I LIJEČENIH OD KARCINOMA

Radio Sunce – Split

Udruga je osnovana tek 2020 godine iz, kako kažu, prijeke potrebe. Nakon što su ih životne okolnosti spojile, odlučile su da ne žele ostati samo na tome, već su odlučile pomoći ženama koje su oboljele od karcinoma. Nama su objasnile rad Udruge, ali i podjelile vlastite životne priče. Dok se žena liječi od karcinoma nema zapravo vremena misliti o drugim stvarima osim samom liječenju. Kad jednom završi liječenje, nastaje pravi problem jer se odjednom osjetiš prepusten sam sebi. I shvatiš da , osim tog medicinskog dijela, sve drugo je zakazalo. Pružanje psihološke podrške i pomoći; je zakazalo; zakazao je sustav u pružanju adekvatnih informacija, koja prava ostvarujete, imate li pravo na financijsku naknadu, mogu li se dobiti olakšane uvjeti  za rad pri povratku na posao, čeka li vas posao… Udruga Caspera nudi stručnu psihološku pomoć, može se dobiti  terapija  razgovorom od strane stručnih educiranih osoba i imaju trenutno 3 psihoterapeuta s kojima surađuju. S obzirom na pandemiju, može se i online raditi terapija. Iako je udruga fokusirana na pružanje  psihološke pomoći, imaju i virtualne ćakule preko kojih korisnice mogu razmijeniti iskustva. U sklopu udruge imaju i Bokun Butige- mali dućan u kojem su razni predmeti koji mogu poslužiti njihovim korisnicama- bilo to perike,  marame, silikonski umetci za dojke , grudnjaci itd. Žene su to izvrsno prihvatile, mogu donirati ono što im ne treba,  nekome kome je potrebno.  Nažalost, sve je veći broj mladih žena oboljelih od karcinoma, u ranim 30tim godinama. Ta mlađa populacija je spremna govoriti o bolesti i tražiti pomoć.  Žene koje se liječe od karcinoma na dojci najčešće ostaju bez dojke, a poslije i bez jajnika. Samim tim se dobiva određen postotak invalidnosti, iako je to invaliditet koji se ne vidi. Poslijedice se osjećaju i nakon terapije,  ustajanje iz kreveta predstavlja problem,  grčevi, valunzi, fleksibilnost tijela je smanjena, osteoporoza zbog lijekova…zbog svega toga spadaju u skupinu ljudi s određenim invaliditetom. Sustav  ne pruža adekvatne informacije o tome što nakon dijagnoze, koja su prava pacijenta i baš zbog toga, što su saznavale za svoja prava usputno, u čekaonici, odlučile su objediniti sve te informacije i na taj način pomoći ženama .

KOKOLO – ZA UDRUGU SINDROMA DOWN

Radio Sunce – Split

Jedan mali restoran iz Trogira odlučio je pokrenuti veliku akciju pomoći , baš na Badnjak, kako bi prikupili novac za Udrugu sindrom Down iz Splita, koja se zbog pandemije našla u teškim financijskim prilikama. Vlasnikom restorana Miro Kukanjac nam je ispričao kao su došli na ideju i okupili  neka poznata imena domaćih Chefova kao Hirvoje Zirojević, Ivan Pažanin, Roko Puče, Antun Niščević, Igor Rajčić.  Oni će kuhati bakalar u velikoj teći od 900 L,  na Badnjak na platou ispred restorana Kokolo i zatim ga prodavati po simboličnoj cijeni od 15kn.  Oko 2400 porcija je gotovo u potpunosti razgrabljeno i prije samog dana prodaje. Sve porcije bakalara dostavlja 27 dostavljača  na područje od Trogira do Splita. Planiraju i iduće godine ponoviti ovu humanitarnu akciju u još većem obujmu. Zatim smo razgovarali s Anom Boko, glazbenom terapeuticom u Udruzi sindrom Down . Pandemija ih je ostavila bez sredstava za rad,stali su nastupi i humanitarne akcije, projekti, štandovi s vlastitim materijalima koje su članovi Udruge izrađivali i na taj način prikupljali donacije. Sav rad je prebačen online, kao i njene glazbene radionice. Udruga broji 62 člana, što djece i odraslih. Kaže da im glazbena terapija veliki motivator, pomaže obnavljanju fizičkog i psihičkog zdravlja, veseliji su sretniji, poboljšava koncentraciju itd.  U najranijoj dobi ta glazbena radionica je važna  jer razvija motoričke i kognitivne sposobnosti. Udruga ima 40ak volontera i samo 1 zaposlenu osobu, upravo Anu Boko. Kaže da su im planovi ovisni o situaciji s koronom , ali se nadaju da će završiti sve projekte koje su počeli i vratiti se u normalno stanje i oni i njihovi štićenici.

PETAR NOVAK

Radio Sunce – Split

Petar Novak je muški odgajatelj u dječjem vrtiću Čarobni pianino u Splitu. Ispričao nam je svoju priču. Radi u mješovitoj grupi s djecom od 3-6 godina. U početku kad je došao u vrtić svi su bili pomalo začuđeni, od drugih teta do roditelja, jer je prvi muški odgajatelj u vrtiću.  U popodnevnim satima imaju grupu djece s poteškoćama s kojima rade. To su uglavnom djeca s autizmom , pa se više radi individualno. Cilj im je i tu djecu integrirati u redovnu skupinu, pa ih nekad posjećuju. Jutarnja grupa je dosta senzibilizirana po pitanju pomoći, iako se rezultati vide polako , treba par mjeseci da se vide rezultati.Petar je izdao i svoju prvu slikovnicu- Neobična priča o medi Dini- priča o polarnom medvjedu koji se izgubio u velikoj oluji, završio na ribarskom brodu i došao do šumskih krajeva gdje mu je sve bilo nepoznato. Iako su ga  se svi ismijavali, nije se ljutio, prihvatio ih je za prijatelje i sve im oprostio. Promoviraju se univerzalne teme praštanja i prijateljstva. Ističe da nikad nije prerano čitati djeci, čak i kad ne razumiju to što čuju. Za čitanje slikovnice je potreban puno veći interes i angažman.  Ideja slikovnice je da se djeci razvija imaginacija i sposobnost kritičkog razmišljanja. Petar je volontirao u udruzi Zvono iz Belišća prije nego što je došao u Kaštela. U udrugu Zvono dolaze djeca i odrasli s poteškoćama u razvoju. Udruga ima likovne radionice, sportske, glazbene, osnove domaćinstva, učenje s računalom… Petar je u udruzi svirao ili crtali zajedno s djecom, znao bi  šetati do parka. Najčešće  je radio s djecom s Down sindromom, cerebralnom paralizom,  autističnom djecom do onih s psihičkim poteškoćama. Nije jednostavno raditi s takvom djecom, ali je vrlo zahvalno, jer su ta djeca posebno emotivna i na poseban način iskazuju zahvalnost. Upravo radi tog volontiranja u udruzi, odlučio se na studij ranog i predškolskog odgoja. Danas je odgajatelj u vrtiću i kaže kako radi ono što najviše voli.

UDRUGA ZVONO

Radio Sunce – Split

U emisiji nam je gostovala  gospođa Mira Anić, predsjednica Udruge Zvono i  koja je govorila o ustrojstvu i radu udruge Zvono, iz Belišća, koja je osnovana 2003 godine i koja radi s djecom s poteškoćama u razvoju, a danas djeluje i za djecu i mlade s poteškoćama u razvoju i i za osobe s invaliditetom te  pomaže i njihovim roditeljima. Funkcioniraju po inkluzivnim princinpima. Rade na poboljšanju življenja kvalitete življenja, pa Zvono pruža socijalnu pomoć, socijalne usluge, zalažu se da sudjeluju u demokratskim procesima. Imaju 70 članova koji su korisnici usluga, upravo djece s poteškoćama ili invaliditetom na dosta širokom području Belišća. Rade i sa odraslima , nakon 17 godina djelovanja razmišljaju o promjeni imena tako da će se zvati Inkluzivna kuća Zvono, baš zbog činjenice da ne rade isključivo s djecom i mladima.  Tako provode programe koja se odnose na  sva godišta, pa tako imaju 10 asistenata u nastavi, a 28 ljudi koji koriste socijalnu usluge osobnog asistenta. Imaju i program Zaželi,  za obitelji s djecom s poteškoćama i osobama s invaliditetom. Mlade obitelji koje imaju dijete s poteškoćama ili invaliditetom nemaju mogućnosti imati status osobne invalidnine ni drugog oblika podrške pa to rješavaju putem programa Zaželi.  U vrijeme pandemije snalaze se, kaže, kako mogu, drže se mjera, ali to nije posao koji se radi od kuće. Sada oni odlaze k njima u kućne posjete. Kaže da udruga Zvono nema problema s financiranjem, ali to je problem sa svakom udrugom koja se financira projektno. Nisu htjeli ovisiti o proračunu ili donacijama, oni imaju 45 ljudi stalno zaposlenih, stvar je dobrog planiranja , uvijek su  u toku s projektima. Imaju 28 osobnih asistenata, 10 asistenata u nastavi, 2 asistenta  u stambenoj zajednici, voditeljica poludnevnog boravka, voditeljicu radno-okupacijskih aktivnosti, psihologinja, rehabilitatorica, 2 ekonomista, ostali na razvijanju organizacije i 20 volontera. Europski socijalni fond služi tome da osnaži naš sustav i da na taj način naš sustav prepozna potrebe društva i onda sam preuzme tu ulogu. Izmjene zakona idu sporo, Zakon o asistentima se čeka već 2 godine i neće još zaživjeti. Njihov mobilni stučni team nekad radi ovisno o potrebama korisnika, a sastoji se od njihove stručne službe.  Trenutno imaju 4 djece vrtičke dobi i kaže da je jako važna ta rana integracija. Jako je teško dobiti osobnog asistenta u vrtičkoj dobi, tako da njihova rehabilitatorica pomaže djeci da se integriraju u vrtić i da budu bar skraćeni dio programa u vrtiću. Ističe da je kao što nisu prepoznata djeca s poteškoćama tako nisu prepoznata ni talentirana djeca, koja su isto djeca s posebnim potrebama.  U našem sustavu je problem to što se zbog toga djeca moraju ili uklopiti ili ne pripadaju nigdje. Ne prepoznaje se posebnost ili problem, zbog toga je važna rana intervencija, ali nažalost to ide jako sporo i najčešće se izgubi jako puno vremena koje se ne može vratiti. Kaže da osobi s invaliditetom ne treba poseban status , već samo podrška da im se pomogne u onom što ne mogu. To, kaže nije inkluzija ukoliko žalite osobu s invaliditetom, , samo je potrebno pružiti podršku tamo gdje je to moguće i potrebno.

IVAN I IVAN IZ ŽU SLIJEPIH SPLIT

Radio Sunce – Split

Predsjednik ŽUS Split Ivan Tokić i Ivan Bogdanović podpredsjednik  ŽUS Split su gostovala u emisiji prvenstveno  povodom toga da je Udruga odlučila pomoći potresom pogođenim područjima ali i poplavljenim područjima u Kokorićima.  Oko 20ak slijepih članova Udruge  slijepih u Sisačko-moslavačkoj županiji treba pomoć i oni je prikupljaju i šalju. U Kokorićima pomažu gospođi Zlati Pervan čija je kuća uništena u potpunosti pa su poslali 5000kn pomoći. S obzirom da se sve treba obnoviti, pa pokušavaju naći još načina za pomoći.  U Hrvatskoj djeluje Hrvatski Savez Slijepih i suradnja je kaže dobra, sudjeluju na raznim aktivnostima koje organiziraju. Imaju i dobru suradnju s drugim Udrugama iz Dalmacije. Savez se kaže godinama bori za inkluzivni dodatak tj.dodatak zbog troškova nastalih zbog invaliditeta, ali ima nekoliko problema na koje ne obračaju baš pažnju, kao npr. To što slijepim učenicima  uvijek kasne knjige na brajevom pismu i ne stignu sve, vrlo mali broj gradova je pristupačan slijepim osobama  , trakama, oznakama na brajevom pismu, zvučna najava sestanica u autobusima  itd. Istaknuli su i neke probleme funkcioniranja lokalnih udruga i Saveza kao krovne udruge koji kažu često ne mogu iskazati svoj bijes u lokalnim medijima jer ovise o projektima lokalne samouprave. Kaže da njihova udruga ima sreću što dobro surađuje s Gradom i Županijom, jer ih se i poziva i sluša ali nemaju svi takvu suradnju. Problem je često kažu komunikacija između udruga i Gradova pa dolazi do nepotrebnih nesporazuma.  Suradnja s gradskim tvrtkama i Gradom  , pa čak i financijska pomoć je kažu jako dobra. Nažalost, zbog pandemije aktivnosti su im u ovo vrijeme potpuno stale. Inače su pokrenuli planinarenje za članove,  na proljeće će biti i biciklizam za članove, pikado sekcija, šahovska sekcija, kreativna sekcija, izrada sapuna, oslikavanje torbi…  Udruga broji oko 350 članova, od toga 11 djece do 18 godina . Udruga ppruža pomoć djeci u integraciji u školski sustav, preko 150 tisuća kuna donacija je prikupljeno u zadnjih godinu dana i sva sredstva su išla za školsku djecu, za knjige i školsku opremu.   Ta školska oprema je jako skupa, jako je puno troškova i Udruga pokušava sve te troškove pokriti roditeljima. Financiranje je uvijek preko donacija, pa tako surađuju sa Lions klub Dioklecijan, Salona, Trogir, Rotary club Split, razne tvrtke koje su donatori pa i naši sugrađani. Inače se financiraju projektima, Lokalnih samouprava,županijski, državni i EU projekti, a kako imaju dosta projekata financiranje je dosta stabilno. Dragica Erceg, maturantica gimnazije u Makarskoj , koja je članica njihove udruge i koja je ostvarila izniman uspjeh na  informatičkom natjecanju Dabar i ušla je među 10% najboljih učenika u cijeloj Europi. Trebao joj je novi laptop, pa su u dogovoru s Gradom Makarskom, kupili joj novi laptop. Pred Božić su svojim članovima odlučili financijski pomoći i podijelili bonove , na različite iznose, koliko su mogli. Sve je u suradnji s Gradom i Županijom koji za Sv. Luciju dobiju od grada 2000kn , a od Županije 10.000kn za potrebite članove.  EU projekt Zaželi  je novi projekt županijske udruge slijepih, zatražili su 15 gerontodomaćice kod slijepih osoba, pa su pozvali sve zainteresirane žene koje trebaju posao da se jave. Trude se da svaki član može kod njih naći nešto za sebe, bilo vjerskog, kulturnog  ili sportskog  sadržaja.

UDRUGA SINDROM DOWN 21 SPLIT

Radio Sunce – Split

Udruga Sindrom Down 21 Split našla se u vrlo teškim financijskim (ne)prilikama, najviše zbog cijele situacije s pandemijom.  U goste smo pozvali Anu Boko koja je glazbeni terapeut u Udruzi i Slađana Mindoljević , fizioterapeut.  Ana Boko nam je rekla kako nisu mogli uopće imati aktivnosti kojima se inače bave, nije bilo štandova ni humanitarnih akcija pa su morali pribjeći drugim metodama skupiti sredstva. Odlučili su se za Crowdfunding. U studenom 2020 su na platformi GoGetFunding pokrenuli akciju prikupljanja, koja je bila jako uspješna, jer su prikupili nešto više od 450 tisuća kuna i to je otprilike novac koji im treba za cijelogodišnji rad Udruge. Akciji su se odazvali brojni što građani diljem Hrvatske što tvrtke… Kao glazbeni terapeut , Ana Boko kaže da vodi glazbene radionice , kroz pjesme uče tekstove, pripremaju se za koncerte, i to jako puno djeci znači. Zbog pandemije ostale radionice, kao kuharska su ukinute iako njena glazbena nije jer radi individualno. Kroz glazbu oni razvijaju samopouzdanje. Udruga pruža i fizikalnu terapiju, iako sad nije tolika gužva kod njih jer ima i drugih ustanova koje to isto pružaju. Slađana Mindoljević radi s malo većom djecom , školske dobi i adolescenti, a najstarija članica koja joj dolazi ima 44 godine. Udruga ima 62 člana, 40ak volontera a u Udrugu dolazi oko 30 članova-korisnika. Ima gotovo 20 djece predškolske dobi . Surađuju s dosta klubova, Teakwando klub Split,NK Hajduk… Slađana Mindoljević je istaknula važnost rane inkluzije u društvo jer se oni rađaju s određenim specifičnostima, od smanjenog imunološkog sustava, do toga da je govorno-slušni aparat specifičan pa je potrebno početi sa što ranijim tretmanima da bi potakli njihov razvoj i izbjegli pojavu loših obrazaca i potaknuli dobre. Zbog toga je potreban i defektolog i logoped, koji ujedno i savjetuju roditelje kako nastaviti taj rad s djecom. Sve im to pomaže poslije u školi. Udruga pruža podršku i roditeljima djece s Down sindromom  psihološku koji mogu doći u Udrugu i popričati jedni s drugima o svojim iskustvima. Kako se financiraju preko projekata, čekaju novenatječaje  i humanitarne akcije, nadaju se da će mjere popustiti da mogu početi raditi. Pozvali su i one koji žele pomoći Udruzi mogu, ne samo novčano, već i volontiranjem.

MARIO MARKOVINA

Radio Sunce – Split

Rođeni Trogiranin , član Udruge Slijepih Split Mario Markovina  rođen je   slijep, ali  ne doživljava svoju sljepoću kao hendikep već kao stanje. Došao nam je u podijeliti svoju životnu priču.  Kaže da ga to stanje nije nikad ograničavalo u životu, od najranije dobi preko fakultetskih dana, pa do danas . Živio je i putovao po cijelom svijetu možda najviše zahvaljujuć svom glazbenom obrazovanju jer radi i kao voditelj klapa, sve skupa  bio je voditelj 20ak klapa i to mu je bio glavni izvor prihoda dugo vremena. Osvojio je tako i brojne nagrade, Festival klapa u Omišu, gdje je otpjevao sve 4 dionice. 4 puta je osvajao Omiški festival, česte debitantske nagrade.  Odlučio je ne koristiti psa vodiča jer kaže da bi ga to ograničavalo u kretanju.  Završio je osnovnu i srednju školu na harmonica pa često zasvira i danas, svira i gitaru, klavir, saksofon, bubnjevi, bas gitara, mandolina…. Kao dijete je vozio bicikl,  kasnije i jet ski, a i pilotirao je avionom.  Ima i podcast na kojem radi od prvog lock-downa prošle godine, koji je namjenjen slijepima i bavi se problematikom slijepih  i slabovidnih ljudi. Kaže da na našem govornom području toga baš i nema , takvih podcasta namjenjenih slijepima, svega nekoliko postoji. Kaže da je danas puno bolja situacija danas u odnosu na prije za slijepe osobe ponajviše zbog  današnje razvijene i dostupne tehnologije. Kad je u pitanju prilagođenost Splita slijepim osobama, kaže da bi moglo biti puno bolje sa više zvučnih semafora i da je kao u Zagrebu gdje tramvaji izgovaraju broj linije i stanice.  Nisu to koraci impresivni  kao u velikim europskim gradovima, puno je to sve sporije nego u drugim gradovima Europe, ali kaže da stvari ipak idu naprijed.

TONI BOŠNJAKOVIĆ, parabiatlonac

Radio Sunce – Split

Život često ispred nas stavi prepreke koje se ponekad čine nepremostive, ali ne i za Tonija Bošnjakovića, koji nam se telefonski javio iz Mrkoplja s treninga i ispričao svoju nevjerovatnu životnu priču. Toni je parabiatlonac, to je paraolimpijski sport koji objedinjuje skijaško  trčanje i streljaštvo. Prisjetio se 2014 kada mu se dogodila nesreća, dok je putovao vlakom. U Austriji je izašao na stanici u WC, vlak je krenuo, on je skočio na vlak s vanjske strane i držao se jedno vrijeme, odlučio je skočiti i noge su mu završile pod vlakom.  Ostao je bez obje noge, odveli su ga u bolnicu u Austiju 9 dana , potom ga vratili u Hrvatsku i krenula je rehabilitacija. Kaže da mu je trebalo oko 4 mjeseca za oporaviti se. Na prvi pregled , kad je dobio prve proteze, otišao  je s biciklom u bolnicu.  Kaže da uvijek pokušava imati neka nova iskustva radi svog psihičkog zdravlja. Ima uvijek vjere u to da će bolje doći i ne želi potonuti i to ga gura naprijed. Kaže da je uvijek bio avanturističkog duha i radio razne ludosti.  Zbog nesreće je shvatio važnost sporta u svom životu.  Zadnjih 6-7 godina je na 5 treninga tjedno, a ne samo da voli treninge već su mu i fizički potrebni. To je shvatio kad je 2 tjedna morao pauzirati s treninzima pa su mu počeli bolovi u nogama na mjestu amputacije kad bi stavio protezu. Što je aktivniji, manje problema ima s protezama.  Sam je izradio trkaće proteze od čelika. Kaže da u Hrvatskoj paratletici nije bilo sluha za njega iako ne razumije zašto jer prije njega nije bilo trkača sa dvije proteze ne samo u Hrvatskoj već i šire. Ostao je pri skijaškom trčanju pa je razmišljao kako preinačiti svoje proteze za trčanje u one za skijaško trčanje, pa je u suradnji s protetičarom napravio  proteze uz pomoć kojih sad trči na skijanju i zapravo jedini nasvijetu ima taj model.  Protetika je jako skupa , rade se od karbona pa su skupe, njegove su koštale oko 90 tisuća kuna, pa je on napravio sam čelične proteze uz trošak od 200-300kn. Vidi dosta prostora u razvoju protetike u Hrvatskoj koje ne bi trebale toliko koštati i da su cijene tako visoke i da djeca koja imaju amputaciju mogu trčati.  Bio je među prvima kad je trebalo pomoći potresom pogođenimpodručjima , pa je krenuo u Petrinju s prijateljima  i popravljao štetu, pomagao i nosio pomoć.  Toni Bošnjaković je svojim pozitivnim pristupom životu i nepresušnom energijom  postao inspiracija mnogima .

ANĐELA MUŽINIĆ,  paraolimpijka

Radio Sunce – Split

Anđela Mužinić je sa svega 13 godina pretrpjela automobilsku nesreću u kojoj je ostala nepokretna . Za našu emisiju se prisjetila tih događaja 2006 godine i ispričala nam svoj put oporavka.  Anđela je bila aktivna sportašica, trenirala odbojku, a tu kobnu večer se vraćala s utakmice u Srinjine. U automobilu kojim je upravljao trener bile su još tri njene suigračice, cesta je bila skliska i automobil je upao u provaliju. Ne sjeća se detalja nesreće ni trenutaka neposredno iza , do buđenja u bolnici. Ozljede kralježnice su bile takve prirode da su zahtjevale hitnu operaciju koja se nije mogla izvesti u Splitu, pa je zrakoplovom Vlade RH prebačena u Zagreb gdje je uspješno operirana.  Doktori su joj rekli roditeljima da neće više hodati, ali da budu sretni što može micati rukama. To je bio prvi njihov susret s pojmovima kao tetraplegičar i paraplegičar. No, Anđela je uvijek bila pozitivna. Kaže da je podrška koja je uslijedila nakon toga sa svih strana bila nevjerovatna. Dočekao ju je razred iz osnovne škole za koji kaže da joj je pružao puno ljubavi i podrške, a i škola  isto tako, koja je morala prilagoditi ulaz u školu njoj i kolicima. Danas ta OŠ Srinjine ima i lift , a pozitivna iskustva ima i iz srednje škole i fakulteta. No, nije sve išlo glatko od starta, kaže da je prilagodba na kolica bilo težak, taj prvi kontak nije prošao najbolje i trebalo je vremena za naviknuti se upravljati kolicima.  Nakon nesreće nije više bilo moguće baviti se odbojkom , ali je već 2007 godine počela trenirati stolni tenis.  Helenu  Dretar Karić je prvi put gledala u Varaždinskim toplicama, nakon nesreće, ali tada još nije bila zainteresirana za stolni tenis.  Dobila je poziv od Splitskog saveza osoba sa invaliditetom koji je došao s njom u školu pričati i pozvati je da igra. Ona se odazvala i od tada je sve počelo. S Helenom Dretar, s kojom sad igra u paru,  je osvojila i brončanu medalju i kaže da imaju ni sama ne zna koliko medalja. Kaže da je jako zadovoljna odnosom prema sportašima s invaliditetom. Anđela kaže da su joj svi govorili da neće moći živjeti od sporta i da mora završiti fakultet , ali ona danas živi od sporta, ima stipendije od države, plačene turnire, pripreme, brinu se o masažama i vitaminizaciji, a završila je i fakultet.  Primila je i priznanje u Londonu  za vrijeme paraolimpijskih igara, ‘Best of the best award’ kao najbolja mlada europska paraolimpijka. 

MIRJANA KUČER, Udruga Domine

Radio Sunce – Split

U sjeni COVID pandemije krije se porast obiteljskog nasilja. Svega 15 dana nakon prvog lock-down-a  telefoni Udruge Domine bilježe porast poziva za čak 75%. Taj trend nije specifičan za Hrvatsku jer se sličan porast bilježi i u drugim dijelovima svijeta.  Potaknute tim poražavajućim brojkama, a s ciljem prikupljanja sredstava za pomoć žrtvama obiteljskog nasilja, organizirane su razne humanitarne akcije. Gospođa Mirjana Kučer, izvršna koordinatorica Udruge Domine došla je s nama podijeliti neka iskustva iz svog dugogodišnjeg rada u Udruzi sa žrtvama obiteljskog nasilja. Odmah je rekla kako Split prati svetske trendove, nažalost, u povećanju brojki žrtava obiteljskog nasilja. Usporedbe radi, u 2019 godini su pružili 190 sati pružene pravne i psihološke podrške, a 2020 je taj broj veći od 600 sati. To zapravo kako ona kaže i ne čudi jer su ljudi bili prisiljeni više vremena provoditi u svoja četiri zida. Puno je žena ostalo bez posla u ovo vrijeme pandemije, a samim tim i bez financijske sigurnosti, mnoge su ostale zbog toga i bez stana i zbog te hitne situacije se pojavila potreba da im se pomogne, osigura  smještaj, za lijekove, hranu, prijevoz čak su uvele mogućnost za žene koje ne mogu doći do njih , da odvjetnica, psihologinja, terapeutkinja odlaze terenski  do tih žena i pomažu im. Interesantno je da nije pao broj poziva prema Udruzi ni za vrijeme ljetnih mjeseci dok nije bilo zatvaranja, jer se očekuje porast žrtava obiteljskog nasilja u ovoj godini  zbog toga što je kriza produbila probleme koji postaju sve veći. O brojkama je nemoguće govoriti jer se obiteljsko nasilje najčešće ne prijavljuje. Iako je , kaže danas ipak puno bolje nego prije po tom pitanju i govoriti o nasilju u obitelji nije više takav tabu kao što je to bio.   Od 2000 godina, kad je nasilje u obitelji ušlo u ‘službenu politiku’ , pa do danas puno se toga promijenilo što je utjecalo na porast svijesti o tome da postoji problem. Često osoba koja je u nasilnoj vezi nije sposobna percipirati da se nalazi u takvoj vezi , a onda puno vremena prođe dok ne osvijesti da treba potražiti pomoć i dok nauči da joj sustav može pružiti podršku. Zato treba još puno raditi na sustavu koji ne funkcionira kako treba, a COVID kriza je sad otkrila sve njegove manjkavosti.   Treba raditi ne samo na izgrađivanju sustava, već i na izgradnji međusobnog povjerenja između onih koji unutar sustava pružaju usluge i onih koji surađuju sa sustavom, prije svega civilno društvo, organizacije poput Domina koje direktno rade sa žrtvama i naravno raditi na prevenciji, edukaciji i osvještavanju  još od najranije vrtičke dobi.   Udruga Domine pruža psihološku pomoć, besplatnu pravnu pomoć  i jednu opću podršku. Uz pomoć donacija prošle godine, mogu pružiti i privremeni  besplatni smještaj i određeni oblik materijalne i financijske pomoći, a ujedno i izlaze na teren.  Kaže da su dalmatinske županije najgore po pitanju sigurnih kuća i mjesta u njima. U Splitsko-dalmatinskoj županiji  je svega 8 kreveta u Caritasovoj sigurnoj kući.  Udruga Domine želi otvoriti i Krizni centar  u kojem bi žrtva mogla dobiti privremeni smještaj do 48 sati , maksimum 7 dana, jer takvih centara u Hrvatskoj nema. Tu je SOS telefon koji mora biti stalno dostupan i svima poznat.  Kaže da je ova kriza prilika da se sustav poboljša, jer se žene često odvraćaju od toga da prijave nasilje. Podizanje glasa, ulazak u tuđi prostor sve je to odraz jedne nasilne kulture koja se treba mijenjati. Financijska sredstva koja se izdvajaju od strane Županije i Grada su minorna i nedostatna kaže gosp.Kučer, za ovu godinu je to 200 tisuća kuna za podršku skloništu i podršku počiniteljima nasilja. Zbog toga je i pokrenuta humanitarna akcija u suradnji s Iner Wheel Club Split pod nazivom ‘Obriši suze’ za žene žrtve nasilja, ne samo fizičkog i psihičkog nasilja već i ekonomskog nasilja , ali najbolnije je što su žrtve struktura jer za njih ne postoji prava pomoć u sustavu.

KORNELIJA LIVAJA – moždani udar 

Radio Sunce – Split

U emisiji  Zajednica bez granica govorili smo u moždanom udaru.  Posljednjih 10-ak godina su  se promijenila naša saznanja o moždanom udaru. Ranija istraživanja su uglavnom obuhvaćala mušku populaciju iako moždani udar kod žena ima svoje specifičnosti. O moždanom udaru , iz vlastite perspektive, došla nam je ispričati Kornelija Livaja, kolegica radijska novinarka. Doživjela je doživjela moždani udar upravo u najproduktivnijoj dobi , u 45 godini, prije 4 godine.  Iznenada, bez  tipičnih simptoma.  Hitna pomoć je brzo reagirala i odvela je u bolnicu. Došlo je do pucanja karotide u mozgu, nije bilo operacije, obavili su trombolizu. Kaže da je i dalje mogla govoriti, ali je stradao motorički centar, što je često kod ishemijskih moždanih udara jer dolazi do odumiranja motoričkih centara.  Liječnici su je obavijestili da je od tog trenutka doživotni invalid i oporavak nije izgledan.  Upućena je u toplice i na tome su se usluge zdravstveniog sustava zaustavile . Oporavak poslije teškog moždanog kao njezin težak je i dug. Krenula  je na neurorobotiku u Polikliniku Glavić u Dubrovniku. Hodala je na lokomatu. Sve terapije je sama financirala jer joj nije bilo omogućeno od strane HZZO-a . Štoviše, kao  osoba koja se oporavlja nakon moždanog, nema pravo rehabilitaciju u toplicama više od jednom godišnje.

No, terapija u privatnoj klinici urodila je plodom, danas hoda samostalno, može sama funkcionirati, iako dugo nije mogla čak dvije godine je bila potpuno ovisna o pomoći drugih. Kaže da sustav ne pomaže. Nema nikakve udruge uopće u Hrvatskoj koja bi dala informacije i pružila potporu . Zbog toga je odlučila osnovati udrugu za osobe koje su pretrpjele moždani udar i  pružati informacije o pravima koja imaju i emocionalnu  potporu.  Kaže da je sad sretnija osoba jer je usred sve te nesreće pronašla prave vrijednosti u životu, a nada se da će  svojim iskustvom pomoći drugima koji su prošli isto što i ona.

IRENA BIBIĆ – Dravetov sindrom

Radio Sunce – Split

Gošća nam je bila predsjednica udruge Dravet sindrom Irena Bibić koja je ujedno i majka 14-godišnje djevojčiće Petre Anđele koja boluje od  ovog rijetkog sindroma. U Hrvatskoj se ne zna zočan broj djece oboljelih od Dravet sindroma  . O svemu tome i svojim iskustvima nam je došla ispričati naša gošća koja je objasnila što je točno Dravet sindrom. Radi se o vrlo rijetkom obliku epilepsije koji počinje u  vrlo ranoj dobi , pa  čak u dojenačkoj dobi.  Jako ga je teško prepoznati. Napadaji traju duže od 5 minuta. Prati ga povišena temperatura i konvulzije.  Nakon početnog napadaja, krenu svi drugi epiletički napadi koji budu toliko učestali da dijete gotovo uopće ne izlazi iz stanja napadaja.  Dijete do druge godine ima normalan neurološki razvoj, a nakon druge godine počinju se pojavljivati drugi simptomi i poremećaji, od onih spavanja, do ortopedskih, do poremećaja iz autističnog spektra. Razvije im se poremećaj vegetativnog živčanog sustava i ti poremećaji znaju biti ozbiljniji od napada.  Do Dravet sindroma dolazi zbog genetskih mutacija . U Udruzi imaju 30ak evidentiranih oboljelih od Dravet sindroma. Pretpostavljaju da ima još oboljelih u Hrvatskoj. Zabrinjavajući su podaci da se do dijagnoze dolazi sa 5 godina, a do postavljanja dijagnoze liječi se dijete krivim ljekovima što ubrzava razvoj bolesti. Irena Bibić to smatra nedopustivim u današnje doba dostupnosti genetskih testova da se toliko čeka na dijagnozu. Po statistikama bi moglo biti čak oko 80 osoba  koje su još uvijek čekaju dijagnozu.  U prosjeku se čeka 3 godine da liječnik posumnja na Dravet sindrom, pa nakon toga još 2 godine za dijagnozu. U svijetu se nakon drugog epileptičkog napada šalje na genetske testove.  Dravet je specifičan jer je vrlo sužen po pitanju korištenja epileptika. On se samo pokuša staviti pod kontrolu.  Njenoj kćeri Petri Anđeli je sve počelo sa 2 mjeseca života i prvim epileptičkim napadom. Kad je imala svega 6 mjeseci stanje joj se pogoršalo s napadima , dobivala je krive ljekove koji su joj još pogoršali stanje.  Razvili su se i drugi simptomi osim Draveta. Petra Anđela danas ima 14 godina , njena majka kaže da su se navikli. Nije lako, zahtjevno je imati tako bolesno dijete kojem obrazovni sustav ne prati njihove potrebe kako kaže, jer Petra Anđela ima puno poremećaja. Uzima novi lijek i napadi su se smanjili na svega 2 napada mjesečno tj. dva dana mjesečno ima napade više puta u danu. Sada uz pomoć tog novog lijeka počela je uživati u običnim stvarima poput izlaska vani, kupanja u kadi itd. Irena Bibić kaže da uvijek postoji nada da će jednog dana Petra Anđela biti bolje. Roditeljima djece s ovim sindromom poručila je da se mogu javiti u Udrugu, na web starnici su svi kontakt podaci i , a imaju i  facebook stranicu.

SVEN MARETIĆ

Radio Sunce – Split

U Hrvatskoj godišnje oko 100 osoba  doživi ozljede leđne moždine zbog čega postaju osobe s invaliditetom. Najčešće je to zbog prometnih nesreća ili skokova u vodu. Naš gost u emisiji je stradao u prometnoj nesreći sa svega 17 godina nakon čega je ostao vezan uz invalidska kolica. Danas on inspirira mnoge u sličnoj situaciji da se ne predaju i svojim pozitivnim stavom  unosi radost u mnoge živote . Sven Maretić nam je ispričao svoju životnu priču. Nakon nesreće kaže da su ti prvi trenutci bili teški, liječnici su bili ‘brutalno’  iskreni prema njemu i nisu davali nikakvu nadu u oporavak. Prvo je otišao u Varaždinske toplice na 2 mjeseca rehabilitacije. Nakon toga se vratio u Split i nastavio s rehabilitacijom kući. Kaže da mu je najveći izazov bio objasnit ljudima da više nikad ništa neće biti isto.  Nastavio je sa srednjom školom, ali i prehrambenim navikama na koje je navikao prije nesreće, što nikako nije bilo dobro. Došao je do 100 kg. A u školi je bilo puno stepenica, prijatelji su ga nosili prepričava uz smijeh.   To ga je potaklo da se okrene sportu.  Predsjednik Saveza sportaša s invaliditetom je stupio u kontakt s njim i preporučio mu neke sportove. To je bio ključan trenutak. Kaže da postoji velika razlika između profesionalnog parasporta i rekreacijskog kojim se on bavi, jer kako kaže, društven je i voli se baviti i drugim stvarima. Počeo je s plivanjem , a onda je nastavio s košarkom. Jedan je od osnivača Košarkaškog kluba invalida Split. Najteža je bilo preživjeti tu prvu godinu , pa čak i zainteresirati druge osobe s invaliditetom da im se priključe u košarci. Danas klub broji 16 igrača i nastoje svima osigurati svu potrebnu opremu  za igranje. Korona ih je malo usporila u treniranju zbog same nemogućnosti treniranja u zatvorenom. Zbog korone je odlučio početi trenirati tenis i osnovao je teniski klub za osobe s invaliditetom, što je njegov novi projekt. Početkom mjeseca travnja održan je ATP Challenger  turnir u Splitu gdje je prezentirao tenis u kolicima.  Vožnja kolica u tenisu je specifična i teško se uči , a i nema trenera koji ga mogu naučiti.  Kaže da je i problem što osobe s invaliditetom trebaju  za svaki sport drukčija kolica koja su izuzetno skupa i koja ne mogu sami sebi platiti. Kolica za tenis koštaju i po 45 tisuća kuna.  Zato se zahvaljuje svim donatorima na pomoći jer bez njih ne bi mogli baviti sportom. Pokrenuta je inicijativa da se  za studente na Kineziološkom fakultetu  uvede bar jedan ili nekoliko predmeta za trenere osoba s invaliditetom. Posebno je ponosan na jednu akciju koja je omogućila da osobe s invaliditetom dobiju besplatan prijevoz   Jadrolinijom na otoke i do kopna , imali su akciju koja je urodila plodom. Pravilnik se promjenio i sada mogu putovati besplatno.  Sven kaže da se puno toga popravilo u Splitu po pitanju olakšavanja kretanja po gradu osobama s invaliditetom, osim u jednoj stvari a to je nedostatak parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i činjenicu da i ta mjesta koja postoje koriste osobe koje nisu invalidi. Pohvalio je trenutnu suradnju s aktualnom gradskom vlasti i nada se da će se nastaviti dobra suradnja.

DINO SINOVČIĆ – paraolimpijac i paraplivač

Radio Sunce – Split

Dino Sinovčić je naš paraplivač i paraolimpijac koji boluje od artrogripoze, rijetke bolesti koju ima od rođenja. Manifestira se tako da obuhvaća zglobove. Kaže da je on sretan jer bolest  zna obuhvatiti cijelo tijelo, ali njemu je obuhvatila samo ruke.  Neizlječiva je , tretira se operacijama i fizikalnim terapijama. I Dino je prošao mnobrojne operacije koje mu nisu pomogle dugoroćno, jer bi uvijek došlo do recidiva i kao da ništa nije radio. U dječjoj dobio do 12te godine je imao između 10 i 15 operacija  nakon koje je slijedila rehabilitacija. Kaže da je učio i po bolnicama i to ga je spašavalo da ne zaostaje u gradivu. Igrao se sa svojim vršnjacima i nije bio zapostavljen u druženju, smatra da je imao sretno djetinjstvo. Kaže da je bolest na njega u toj najranijoj dobi utjecala tako da mu je očvrsnula karakter i volju za uspjehom i . Često kaže da granice ne postoje i da se sve može kad se hoće, a sam Dino je najbolji primjer tome, jer živi svoj moto.  Sve je strahove, kaže ostavio po bolnicama  i to mu je pomoglo u sportu. Nakon svih operacija doktori su predložili bazen kao rehabilitaciju. Tu su ga vidjeli treneri plivačkog kluba Mornar i pozvali ga da se priključi klubu. Nakon par mjeseci treninga išao je i na prvo državno prvenstvo.  Opisao nam je i jedan svoj dan , od buđenja već oko 6h ujutro trening, fizikalna terapija, ručak, teretana, opet trening . Provede između 6 do 8 sati trenirajući svaki dan. Kaže da navečer nema baš snage ni za što drugo osim spavanja.  2009 godine na Europskom prvenstvu je osvojio prvu medalju, nakon toga ga je počeo pratiti Hrvatski paraolimpijski odbor koji skrbi o svim njegovim potrebama danas, od prehrane, fizioterapeuta, mentalni treneri, nutricionist, cijeli team od 9 ljudi koji se brinu da sve funkcionira kako treba. Uz sve sportske obveze Dino je nedavno stekao diplomu na Kineziološkom fakultetu – smjer sportski trener plivanja  i plan mu je vrlo skoro početi raditi, po mogućnosti kada  se vrati s Paraolimpijskih igara u Tokyu.  Za Igre se  pripremaju već par godina, a aktivno od 10 mjeseca prošle godine. Kaže da su očekivanja velika od njega po pitanju Olimpijskih igara i da zna da svi očekuju  medalju , ali ga to ne opterećuje previše. Fokusiran je na Europsko prvesnstvo koje mu slijedi uskoro i to mu je zagrijavanje prije Tokya.  Trenutno se snima dokumentarni film o njemu , Bruna Bajić snima dokumentarac o njegovom životu. Malo sve kasni zbog korone, ali se nada da će film biti gotov prije idućeg ljeta i da će tada imati premijeru. Nada se da će taj film možda motivirati nekog na neke promjene u životu. Poručuje da svatko od nas može napraviti promjenu u životu ako to želi. Kaže i da je situacija u gradu u zadnje četiri godine sve bolja i da je Split postao prijateljski grad za osobe s invaliditetom, dosta se napravilo. Ističe problem s parkirnim  mjestima ali i to bi trebalo biti bolje ubrzo.  Poručio je svim osobama s invaliditetom da ne stoje kući, da krenu raditi , izađu iz kuće, kreću se i promjene nešto u svom životu.

UDRUGA MOJE DIJETE

Radio Sunce – Split

Djeca  s poteškoćama u razvoju zaista prolaze težak put terapija i integracije. Na tom putu neizmjernu pomoć pružaju udruge civilnog društva. Jedna od najaktivnijih udruga u Solinu je udruga Moje dijete.

Voditeljica udruge Ljubica Milković i fizioterapeutica Ivana Pereža predstavljaju projekt ‘Ja to mogu’ koji je usmjeren  na okupljanje stručnjaka koji mogu pružiti cjelovitu pomoć djeci s poteškoćama. Udruga surađuje i sa osnovnim školama na području Grada Solina. Sebe smatraju samo jednim kamenčićem u mozaiku potreba osoba s invaliditetom u ranoj intervenciji, predškolskoj i školskoj dobi. Obje sugovornice smatraju da je situaciju u sustavu zdravstvene skrbi mnogo bolji danas nego prije desetak godina, no jednako tako drže i da društvo mora brže reagirati na potrebe osoba s invaliditetom. Udruga ima vanjske suradnike različitih struka koje pružaju usluge djeci i osobama s invaliditetom, te angažirane pomoćnike u nastavi koji djeluju u više škola na području Splitsko-dalmatinske županije. Kod najmanje djece je potrebno uočiti neurorazvojne poteškoće te što prije uključiti dijete u terapije. Udruga radi i djecom od 6 do 7 mjeseca života s različitim potreškoćama, a fizioterapeutica Ivana Pereža posebice naglašava važnost rane intervencije. Gošće su u nastavku emisije predstavile projekte koje udruga provodi. Kad je riječ o volonterstvu u ovoj i sličnim udrugama, zanimljivo je kako u pravilu volontiraju osobe ženskog spola što gošće objašnjavaju specifičnim karakterom posla koji obavljaju i empatijom za djecu koja je nužna za volontiranje s djecom s poteškoćama.

UDRUGA ANĐELI

Radio Sunce – Split

Udruga Anđeli okuplja roditelje i djecu s najtežim tjelesnim i mentalnim poteškoćama, sveukupno 1400 članova. Pruža podršku roditeljima, a djeci osigurava socijalne usluge rehabilitacije, habilitacije ,integracije, psihološke usluge koje ne mogu ostvariti u sustavu zdravstva.  Gošća emisije Anka Đikić, edukatorica iz Udruge,  navodi kako udruga već godinama djeluje na četiri lokacije u gradu što jako otežava roditeljima i djeci provoditi terapiju jer je, primjerice, radna terapija na jednoj lokaciji, a psihološka na drugoj, pa ih je vrlo zahtjevno obavljati u istom terminu. Od svog osnutka 2005. godine nisu imali odgovarajući prostor, no sada su od grada Splita dobili prostor u bivšoj škverskoj ambulanti. Prostor je velik i primjeren, ali je potreban uređenja budući da je godinama neodržavan, derutan i pun starih stvari.  Grad Split je osigurao 4 milijuna kuna za potrebne radove koji uključuju građevinske zahvate, instalacije, podove i prilaze. Udruga će svojim sredstvima i budućim aplikacijama na natječaje pokušati osigurati odgovarajuća pomagala i uvjete za rad. U emisiji smo se podsjetili na sam početak rada udruge i pokretačicu Dijanu Aničić koja je, nakon rođenja sina Duje, djeteta s osobito teškim poteškoćama, pokrenula neformalno okupljanje roditelja i postupno uvođenje usluga za djecu s teškim poteškoćama. Anka Đikić navodi kako su imali vrlo teško i zahtjevno razdoblje na početku pandemije COVID-19 kada su umalo ostali bez ikakvih sredstva za rad, a dodatna su poteškoća bila mjere karantene koje su uvedene u cijeloj zemlji. Iznimno je bilo zabrinjavajuće djecu ostaviti bez ikakve terapije, no djelatnici udruge učinili su napor kako bi barem nekako sačuvali kontinuitet terapija za djecu. Uz pomoć dobrih ljudi prebrodili su najteže razdoblje, a uz novi prostor i planove za budućnost, čini se da djeca s najtežim poteškoćama u gradu Splitu mogu očekivati potrebne usluge i u budućnosti. S druge strane,  roditelji i djeca s otoka i Zagore i dalje imaju velike izazove i poteškoće u dostupnosti potrebnih terapija zbog potrebnim putovanja u Split i povratka kući.

DANKO I IVAN

Radio Sunce – Split

Susret udruga slijepih iz Splita i Siska u Splitu bila je prilika za razmjenu iskustava i toliko potreban odmak od svakodnevnice u kojoj Sisčani žive s posljedicama razornog potresa. Velika tragedija spojila je slijepe osobe Splita i Siska. Ivan Bogdanović, potpredsjednik Županijske udruge slijepih Split i Danko Tomanić, predsjednik Udruge slijepih Sisačko-moslavačke, bili su gosti emisije.  Danko Tomanić govori o samoj ideji dolaska u Split i sa zahvalnošću govori o kolegama iz Splita. Predstavio je rad svoje udruge u Sisku, terapije koje pružaju te planove za budućnost koji uključuju podizanje poljoprivrednih nasada na površini 1 hektar u svojoj županiji. Istaknuo je novi centar za digitalnu pristupačnost koji bi trebao uvesti mnoge slijepe osobe u svijet digitalnih komunikacija. Udruga je bila aktivna i nakon potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji pri čemu su primili donacije u hrani i materijalu koje su raspodijelili potrebitima.  Danko Tomanić je i glazbenik koji je počeo svirati početkom 1980-ih po uzoru na zagrebačku školu šansone. Kao kantautor kasnije počinje stvarati duhovnu glazbu. Do sada je snimio dva albuma. Govori o prvim nastupima u svom gradu Sisku i u drugim gradovima Hrvatske i diljem svijeta.

PARASPORT I OLIMPIJSKE IGRE

Radio Sunce – Split

Nakon što je japanski car otvorio ljetne Paraolimpijske igre na nacionalnom stadionu u Tokiju, borilišta su zaživjela. Među 4500 parasportaša iz gotovo svih zemalja svijeta, 22 je iz Hrvatske. Od igara u Barcelona 1992. do danas, hrvatski su parasportaši osvojili 19 olimpijskih medalja. Ratko Kovačić, predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora, predstavlja odbor kao krovnu instituciju sportaša s invaliditetim u Hrvatskoj. Kao čelnik, drži da parasportaši svojim trudom i zalaganjem mogu promicati jednakost i razumijevanje i među sportašima i među građanima. Članovi paraolimpijske obitelji promoviraju državu jednako kao i sportaši, iako je paraolimpijski sport medijski nedovoljno istaknut i kod nas i u svijetu. U Hrvatskoj postoji 26 sportova za osobe s invaliditetom i preko 10.000 ljudi koji se njima bave. Snaga parasporta u Hrvatskoj dolazi do izražaja posljednjih godina jer je svaki paraolimpijski ciklus sve bolji, i to u vidu povećanja broja sportaša, broja medalja ili broja sportova u kojima nastupaju. Ratko Kovačić govori kako Hrvatski paraolimpijski odbor (HPO) uvelike pomaže parasportove diljem domovine. Posebno se daje pažnja vrhunskim sportašima jer zahtjevaju brižljiv pristup koji svakako zahtjeva i financijska sredstva. Predsjednik HPO-a ističe kako imaju projekt putem kojeg žele uključiti što više osoba s invaliditetom u sport, pa u okviru tog projekta planiraju i realiziraju zapošljavanje trenera kako bi se djecu od najranije dobi uključilo u parasport na lokalnoj razini. Kako su započele Paraolimpijske igre u Tokiju, vrijedi istaknuti da hrvatski sportaši nastupaju u dosad rekordnom broju sportova – čak osam. Naši paraolimpijci nastupaju u tae kwon dou, triatlonu, bočanju, judu, plivanju, stolnom tenisu, streljaštvu i dakako – atletici gdje ih najviše nastupa. Svi su prošli vrlo zahtjevni kvalifikacijski ciklus kako bi došli uopće na Paraolimpijske igre. Svaki od tih sportaša je među 10 najboljih na svijetu u svom sportu i kategoriji, dok su neki od njih favoriti za osvajanje medalje na netom otvorenim paraolimpijskim igrama. Na tom putu želimo im puno sportske sreće!

NAŠA DICA KAŠTELA

Radio Sunce – Split

Udruga Naša dica iz Kaštela je udruga roditelja djece s posebnim potrebama  koja je osnovana  2007 godine s ciljem unapređivanja kvalitete života, medicinske i socijalne zaštite djece s posebnim potrebama i njihovih obitelji. Od 2011 imaju prostor, a od 4.mjeseca sređuju novi prostor. Svrha Udruge  je okupljanje i organiziranje roditelja djece s posebnim potrebama i drugih osoba koje mogu i žele pridonijeti podizanju kvalitete života djece s posebnim potrebama i njihovih obitelji.
Gošća je Ana Marija Buljan, tajnica udruge. Navela je neke probleme s kojima se i djeca s poteškoćama  i roditelji susreću , kao nedovoljno senzbilizairana javnost, iako se s godinama vidi pomak u tom smjeru. Financije su uvijek problem, jer se financiranje vrši projektno pa se financije dobivaju za samo jednu godinu, zatim  nedovoljan broj stručnog kadra kojeg je sve manje i manje.

Neki projekti koje su provodili su brojne aktivnosti i edukacije, kao Inkluzivni sport za 25 djece. 2010 godine projekt Izvaninstitucionalni tretman djece s teškoćama u razvoju,  kao samo od nekih.  Surađuju s Centrom za rehabilitaciju Mir u Rudinama i Udrugom tjelesnih invalida Kaštela , na  promicanju za što širu stručnu pomoć, najviše na ranoj intervenciji. Prvi su u Hrvatskoj 2013 godine organizirali PECS edukaciju, radi se o metodi komunikacije kroz sličice, najčešće za osobe s poremećajem iz  autističnog spektra. Od 2015 godine su omogućili prve asistente u vrtićima na području Kaštela, koji još uvijek provode za 13 korisnika, kojima je dodijeljeno 10 asistenata.  Provode i projekt Pomoćnik u nastavi za 8 korisnika .Asistenti provode i  više vremena s djecom, ne samo na nastavi, nego i izvan škole.  Kaže da je ljepota tog projekta Asistenta u vrtićima /nastavi je u tome što pomaže ne samo djeci da se integriraju već i roditeljima da dobija bar nekoliko sati za druge neke stvari. Što se događa s djecom koja su postala punoljetna i završili su neko obrazovanje, a nemaju mogućnost brinuti se o sebi? Tu su roditelji prepušteni sami sebi, jer oni ili moraju dijete smjestiti u neku instituciju ili biti zatvoreni u kući. Roditelji nisu skloni tim institucijama, baš zboga toga provode prvi put projekt Nismo Sami-u partnerstvu s Udrugom za Autizam iz Zagreba., sve s ciljem unaprijeđenja života i mladim osobama s poteškoćama i njihovim roditeljima. Htjeli bi na području naše županije pružiti izvaninstitucionalnu skrb kroz kuću tj zajednicu u kojoj bi živjeli korisnici s asistentima. Takva jedna kuća postoji u Zagrebu i oni bi to htjeli osigurati na području Kaštela. Puno je tu još problema.  Zemljište je prvi problem. Financiranje drugi, a kod ovako velikog projekta, potrbni su EU fondovi. Voljeli bi potpisati dugoročnije ugovore za financiranje , bar na dvije godine, umjesto jedne kako potpisuju sada.   Surađuju s brojnim drugim udrugama u županiji i Hrvatskoj , a Grad Kaštela su im, kako kaže, uvijek na usluzi i ističe dobru suradnju s gradom.

UDRUGA DRAVET SINDROM HRVATSKA  I EPI PREHRANA

Radio Sunce – Split

Predsjednica Udruge Dravet sindrom Hrvatska , Irena Bibić bila je gošća današnje emisije, s novostima o projektu epi prehrane. Projekt se bazira na ketogenim dijetama za liječenje epilepsije. U suradnji s drugim udrugama iz Hrvatske, potražili su pomoć kod jedne organizacije iz Velike Britanije koja se bavi isključivo ketogenim dijetama za liječenje bolesti, i epilepsije i malignih bolesti. Dobili su podršku, i pomoć za liječnički nadzor pacijenta. Najveća učinkovitost te dijete , kaže ovisi o samoj obitelji.

Dravet sindrom je rijetka i teški oblik epilepsije. Najčešće se otkriva kod  dojenčadi. Genetskom analizom se dobiva potvrda o Dravet sindromu.  Smanjenjem unosa uglikohidrata, a povećanjem unosa masnoće,  izoliraju se ti epileptičkih napada i smanjuje se njihova razina , a poboljšanje bude na razini od 60 posto manje napada .  Prvo se utvrđuje je li oboljeli kandidat za ketogenu dijetu, i onda se ide nutricionistu koji pravi program prehrane . Vrlo je strog program prehrane na ketogenoj dijeti i nema onda slatkiša i ničeg ‘sa strane’ kako kaže Irena Bibić.

Dijagnoza Dravet sindroma uvelike smanjuje kvalitetu života oboljelog i obitelji. Od problema početnih sa zdravstvenim sustavom, lijekovima, napadi traju i  sustav socijalne srkbi je tu presudan. Trebala bi postojati sustav rane intervencije, koji je gotovo nemoguć u ovom sustavu, za koji sustav kaže da je do 7 godine, ali kako kaže ona, i djeca u kasnijoj dobi mogu biti korisnici sustava rane intervencije , jer nisu u mogućnosti je koristiti je ranije. Ti jaki epileptički napadi ostavljaju posljedice i na tijelo i na mozak. Djeca s Dravet sindromom uglavnom ne dožive duboku starost, a najčešće ni dvadeset. Jako je velika opasnost u iznenadnoj smrti uslijed jakog epileptičkog napada. Roditelji se teško s tim nose i  uvijek se nadaju i novim lijekovima koji bi mogli pomoći njihovoj djeci. Ističe kako cijela obitelj pati i prolazi sve te boli zajedno s oboljelim, kako brakovi pate i druga djeca u obitelji.

Razlika između ‘obične epilepsije’ i Draveta je što su obične epilepsije pod dobrom kontrolom uz lijekove i može se živjeti normalnim životom. Kod Draveta je to nemoguće, ta djeca jako teško prate bilo koji školski program. Iako je za njih to jako važno, makar samo i  sudjelovali kao promatrači. Svaka promjena izaziva epileptički napad.  Istaknula je Centar MIR koji sporovodi odličnu psihosocijalnu rehabilitaciju, i tu sada vidi napredak sa svojom djevočicom koja boluje od Dravet sindroma.

Projekt epi prehrane pokrenuli su zajedno s Hrvatskom udrugom za epilepsiju i sa referentnim centrom Ministarstva zdravstva za epilepsiju i konvulzivne bolesti razvojne dobi. Projekt obuhvaća Savjetovalište za prehranu, prvenstveno zapodršku oboljelima i roditeljima. Za oboljele su na raspolaganju savjetovanja s nutricionistom za odrćžavanje ketogene dijete. Dobili su i određene alate za pripremu ketogene prehrane, i edukaciju kako je provoditi. Prvo se procjenjuje je li osoba kandidat za ketogenu dijetu, odlazak nutricionistu i priprema za prelazak na ketogenu dijetu. Ta priprema traje do nekoliko tjedana i kod svakog je različita.

UDRUGA ZA AUTIZAM

Radio Sunce – Split

Osobe s autizmom  obično ne uspiju razviti uobičajene obrasce društveno prihvatljivog ponašanje. Znakovi autizma obično se pojave između 1. i 3. godine. Dječaci češće imaju autistične poteškoće. Uzrok autizma nije utvrđen i još se istražuje. Udruga za autizam djeluje u Splitu još do 1994. Godine. Tajnica udruge Biserka Martinić ističe probleme s kojima se susreće udruga i povlači paralele od početka djelovanja te zaključuje da i danas malo stručnjaka proučava autizam i postoji manjak stručnjaka za rehabilitaciju autizma. Udruga je prepoznala životnu važnost spolnosti osoba  s autizmom, te na istu temu organiziraju on line konferenciju. Predavač je Vlatko Dabić, iz Kanade, koji se već godinama educira u spektru autizma. Gošća ističe važnost ovakve edukacije za sve odrasle osobe s autizmom i njihove skrbnike.

GRADSKA KNJIŽNICA MARKA MARULIĆA ZA OSOBE S INVALIDITETOM

Radio Sunce – Split

Gradska knjižnica Marka Marulića Split organizira čitateljski klub za osobe s invaliditetom i za zdrave osobe. Događanje je u emisiju došao najaviti zaposlenik knjižnice Marko Klarić, koji je i sam osoba s invaliditetom, odnosno zaposlen je, kako sam kaže, s tzv. invalidske liste. Knjižnica planira jednom mjesečno organizirati čitateljski kružok koji ima cilj promicati čitanje i promicati inkluzivnost osoba s invaliditetom. Gost u emisiju poziva sugrađane na prijave na ovaj događaj. Podsjeća da čitateljski klub već postoji, no ovdje je GKMM željela pokazati da osobe s invaliditetom mogu biti nositelji promjena u zajednici. Klarić je objasnio kako bi funkcionirao čitateljski klub i na koji način bi promicao čitanost među građanima, posebice među osobama s invaliditetom.

CENTAR JURAJ BONAČI

Radio Sunce – Split

Centar Juraj Bonači započeo je svoj rad još 1971. kao posebni školski centar za osobe s intelektualnim poteškoćama. Gošće u studiju su ravnateljica Snježana Čotić, psihologinja Karla Matić i rehabilitacijska edukatorica Tanja Šeparović.  Ravnateljica je istaknula da se centar brine za 650 korisnika te se kontinuirano razvija zajedno s razvojem školskog sustava i sustava socijalne skrbi. Gošće navode da Centar pokušava što više integrirati korisnike u zajednicu. Predstavljaju projekte koji se upravo provode. Centar ima organizirano stanovanje koje je namijenjena osobama s intelektualnim poteškoćama koje su starije od 21 godine ili su završile srednju školu. U praksi to funkcionira tako da više osoba žive kao ”cimeri” uz podršku asistenatama, zaposlenika Centra. Cilj ovakvog životnog zajedništva je što više integrirati osobe s intelek. Poteškoćama u društvo. Gošće ističu da su rezultati dobri, te da su i njihovi korisnici vrlo dobro uklopljeni u zajednicu stanovanja u jednoj splitskoj zgradi. Projekt Za bolji život je namijenjen korisnicima koji dolaze iz svojih primarnih obitelji. Cilj je da korisnici budu ”vani”, odnosno integrirani u društvo. Radionicama se pruža podrška obiteljima. U okviru projekta su zaposlili i nove djelatnike koji su asistenti korisnicima. Gošća Karla Matić ističe da šire usluge i žele potaknuti nove vještine kod svojih korisnika. Dio njih je pohađao i jednu privatnu školsku ustanovu kako bi usavršili vještine frizera, slastičara, vrtlara i slično. Projekt uključuje i odlaske u kino, muzeje i kazalište. Korisnici centra jako dobro reagiraju na ove nove aktivnosti.  Ravnateljica Čotić ističe projekt izrade suvenira koji izrađuju korisnici Centra. Autotoni suveniri su realizirani u suradnji s TZ Grada Splita, HANZA Mediom, i drugim partnerima.

DAN CRVENIH HALJINA

Radio Sunce – Split

Neurološki poremećaj u kojem može doći do po život opasnih stanja, oštećenja krvnih stanica u djelovima mozga čime odumiru funkcije tog dijela mozga – sve je to moždani udar. Pogođeni često imaju vrlo teške posljedice koje narušavaju kvalitetu života te više ili manje ovise o tuđoj pomoći. Postaju osobe s određenim invaliditetom i potreban im je dugotrajan oporavak s neizvjesnim ishodom. U cilju osvještavanja važnosti prevencije moždanog udara pokrenuta je kampanja Dan crvenih haljina, koja se već više godina održava u SAD-u, a u Hrvatskoj zadnjih nekoliko godina, te je posebno namijenjena osvještavanju žena kod kojih je moždani udar jedan od najčešćih uzorka smrti. Gost u emisiji dr. Krešimir Čaljkušić, neurolog, voditelj Jedinice intenzivne skrbi na Klinici za neurologiju KBC-a Split objasnio je otkad se počeo obilježavati Dan crvenih haljina. Gost je objasnio da je haljina univerzalni znak žene, a crvena boja znak upozorenja i ljubavi. U Hrvatskoj je moždani udar drugi uzrok smrti u 2020. godini, a 10 posto svih umrlih žena u Hrvatskoj umre od moždanog udara. Doktor Čaljkušić istaknuo je najvažnije vrste vaskularnih incidenata koji se mogu otkriti kod ljudi. Ponekad se takvih incidenti otkriju slučajno kod osoba srednje i starije životne dobi, no često nije riječ o patologiji, nego o fiziologiji, što znači da liječnici smartaju da takve promjene ponekad i nisu zabrinjavajuće. No, simptomatski se mogu javljati različiti znakovi koji znače ponekad i pretkazanje moždanog udara. Doktor Čaljkušić ističe tranzitornu ishemičnu ataka, što je ustvari prolazni poremećaj govora, slabosti lica ili udova, a može najaviti i moždani udar u bliskoj budućnosti. Takav udar može biti, objašnjava, hemoragijski i ishemijski moždani udar. Doktor Čaljkušić u treću skupinu vaskularnih incidenata pribraja i senilnu demenciju u starijoj dobi koja također može biti potaknuta lošom cirkulacijom malih krvnih žila. Važnost intervencije je presudna, no najvažnija je dobra anamneza, pri čemu će liječnik temeljem detaljnih podataka o pacijentu moći donijeti zaključak o čemu je točno riječ. Doktor Čaljkušić objašnjava hitne intervencije pri moždanim udarima, i njihovu kompleksnost za izvođenje pri čemu je važno iskustvo i uvježbanost intervencijskog radiologa. Liječnik Čaljkušić prenosi i iskustva iz bolničke prakse pri čemu je važno sprječavanje bolničkih infekcija jer neovisno o moždanom udaru pacijenti često završe fatalno više dana nakon hitne intervencije zbog drugih razloga, a ne samog udara. Ovaj dan je podsjetnik svim ženama koje su preživjele moždani udar kako bi ih se osnažilo da izvuku snagu iz sebe čime bitno doprinose svojih rehabilitaciji.

DAN SVJESNOSTI O LIMFEDEMU

Radio Sunce – Split

Povodom Dan svjesnosti o limfedemu organizira se niz aktivnosti. Organizatori su Hrvatski nacionalni limfedem okvir i Sveučilišni odjel zdravstvenih studija, čije su predstavnice gostovale u emisiji; doc. Ana Poljičanin, specijalistica fizikalne medicine i Ivana Klarić Kukuz, magistra fizioterapije. Docentica Poljičanin istaknula je najvažnije aktivnosti koje će organizirati. Podsjeća na važnost tjelovježbe i kretanja za sve ljude, a posebice za pacijente s limfedemom. Ističe i vrijeme posvećeno sebi i druženjima nakon čega se ljudi bolje osjećaju. Limfedem je prepoznat kao bolest koja može biti posljedica nekih operacija dojki. Klarić Kukuz objašnjava što bi obuhvaćala složena terapija limfedema. Posljedice samog operativnog zahvata mogu biti oteklina, ožiljci, smanjena pokreljivosti, promijenjena slika o sebi. Takve posljedice bitno mogu smanjiti kvalitetu života i dovesti do određenih invaliditeta. Tako terapija mora uključivati i jedan osnažujući učinak uz standardni postupak fizikalne medicine. Stupnjevanje limfedema pokazuje u kojoj se mjeri bolest razvila i u kojoj mjeri onemogućava normalno funkcioniranje bolesnika. Limfedem najčešće zahvaća žene. Poseban je problem što se mnoge žene kasno jave na terapiju jer je limfedem neprepoznat ili se zamjenjuje za druge bolesti. Zato doc. Poljičanin ističe prevenciju limfedema koja se najučinkovitije može napraviti ako liječnik napravi pregled prije operacije te nakon operacije i predloži eventualnu terapiji. No, posebna je teškoća što takav pristup nije sustavan, odnosno zdravstveni sustav ne prepoznaje važnost i pojavnost limfedema nakon operacije dojke ili maternice. Gošće su nabrojile aktivnosti koje se organiziraju povodom Međunarodnog dana svjesnosti o limfedemu; radionice za žene operirane na dojci, radionica nordijskog hodanja, yoga, planirenje, likovna radionica, radionica pletenja te preporuka za žene vezano za dobre filmove, knjige i glazbu što sve pomaže boljem opuštanju.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj emitiranog materijala isključiva je odgovornost Županijske lige protiv raka – Split.

Ukupna vrijednost projekta: 923.433,65 HRK

Projekt je sufinanciran 85% u iznosu od 782.795,13 HRK iz sredstava Europskog socijalnog fonda te Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali.

Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Županijske lige protiv raka – Split.

UDRUGA FENIKS

Radio Sunce – Split

Mentalno zdravlje pojedinca ne tiče se samo njega već i cijelog društva budući da je preduvjet funkcioniranja pojedinca kao takvog i u odnosu na zajednicu u kojoj živi. Gošće emisije su članice udruge Feniks iz Splita: osnivačice Marina Vidović i Julija Antunović te potpredsjednica udurge Vedrana Đugum. Marina Vidović govori o samom osnivanju udruge na što su je motivirali mnogi nedostaci sustava ili nerazumijevanje zajednice budući da već 15 godina boluje od bipolarnog poremećaja. Ističe važnost podrške ljudima koji boluju od ove i drugih poremećaja. Vidović govori o glavnim aktivnostima udruge, a to su pružanje podrške osobama s psihičkim poteškoćama pri čemu se to odnosi na grupe uzajamne podrške. Vidović govori o edukaciji članova udruge za pružanje podrške drugima. Ističe da su stotine ljudi prošle njihovim grupama podrške u zadnjih nekoliko godina, a ističe i fb grupu s preko 1000 članova gdje svi mogu dobiti podršku. Vidović iz iskustva primjećuje povećanje broja ljudi koji im se obraćaju. Ima li to veze s pandemijom koronavirusa ili s time što je udruga sve poznatija među ljudima, nije lako reći. Julija Antunović govori o projektu Zasluči rukave koji je udruga provodila prošle godine, a obuhvaćao je aktivnosti za korisnike. Održavali su nekoliko vrsta radionica. Sad je udruga Feniks dobila financiranje od Ministarstva zdravstva pa razvijaju projekt Zasuči rukave. Cilj je dati podršku, osnažiti i educirati osobe s duševnim poteškoćama. Antunović najavljuje budući ciklus radno-okupacijskih radionica koje će obuhvaćati vrtlarske, stolarske i likove radionice, a neke od njih kreću već nadolazećeg vikenda. Vidović ističe kako su ovakav projekt zamislili da bi se korisnicima vratilo volju, želju i nadu u svoj vlastiti život jer iz iskustva može potvrditi kako dijagnoza neke duševne poteškoće najčešće nosi i odsustvo nade. No, to je daleko od stvarnosti i mogućnosti današnjeg društva koje ima načina i potencijala pomoći osobama s duševnih poteškoćama.

UTRKA ZA SREĆU

Radio Sunce – Split

Povećanje vidljivosti osoba s invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju iznimno je važno za naše društvo. Preduvjet rješavanja problema i poteškoća s kojima se u svakodnevnom životu susreću osobe s invaliditetom upravo i jest javna prisutnost tih izazova. U tom cilju svaka je manifestacija ili javni događaj dobro došao za senzibiliziranje javnosti. U emisiji se najavljuje jedan takav događaj za nadolazeću nedjelju. Nenatjecateljska Utrka sriće održat će se na splitskom Marjanu 15. svibnja od 11 sati. Najavljeno je sudjelovanje 238 djece s poteškoćama u razvoju i više osoba s invaliditetom. Inicijatorica ove utrke Slađana Đuderija, iz kolektiva Srce Splita i Maraton kluba Marjan, ističe da je osnovna ideja utrke počela nakon Splitskog maratona u veljači ove godine kad je organizatorima preostalo medalja. Osnovna ideja je bila te medalje podijeliti djeci s poteškoćama, pa je na to odlučemo kako će se organizirati utrka za djecu. Za utrku je angažirano preko 150 volontera koji će biti pratnja većini djece s poteškoćama. Isto tako, staza je prilagođena slabije pokretnoj djeci i onima koji koriste pomagala. Angažmanom volontera/pratitelja i postavljanjem ograda, utrka će biti najviše moguće sigurna za djecu koja sudjeluju. Slađana Đuderija ističe da se utrci odazvalo 17 udruga i centara koji pružaju socijalne usluge djeci s poteškoćama. Doduše, svih koji su sudjeluju, od udruga do volontera, Slađana je morala ponaosob kontaktirati kako bih ih zamolila i motivirala na sudjelovanje. Utrci su se pridružili i brojni donatori, od gradskih i županijskih službi do privatnih tvrtki, koji su pomogli realizaciju utrke i pokrivanje troškova poput postavljanja ograde, medalja i nagrada za sudionike. Ovakav tip događanja pomaže socijalnom uključenju djece i osoba s poteškoćama u svakodnevni život čime se doprinosi i njihovoj rehabilitaciji. Slađana Đuderija uputila je poziv na dolazak na utrku i svim građanima koji bi samo šetnjom ili nazočnošću na utrci mogli dati podršku ovakvoj inicijativi.

KONFERENCIJA O PARTICIPACIJI OSOBA S INVALIDITETOM (OSI) NA LOKALNIH IZBORIMA

Radio Sunce – Split

Za lokalne izbore u Splitu većina je stranačkih i nezavisnih lista u svoje kandidature uključila i osobe s invaliditetom. Neki od tih ljudi poznati su parasportaši ili ih preko drugih vidova agnažmana poznaje šira lokalna zajednice. No, dobija se dojam kako je takvo uključenje osoba samo deklarativno jer njihov aktivni angažman na stranačkim listama nije izbacio u fokus i pitanja koja muče osobe s invaliditetom u lokalnoj zajednici. No, Hrvatska akademska zajednica željela je naglasiti važnost sudjelovanja OSI u izborima, pa priprema i konferenciju na tu temu. U emisiji su gostovali Marija Kovač i Hrvoje Raos, organizatori konferencije, iz Hrvatske akademske zajednice. Ova je udruga osnovana na zagrebačkom ekonomskom fakultetu 1990. s ciljem promicanja razvoja visokoškolskog obrazovanja. Na konferenciji koja će se održati 21. lipnja u Tehnološkom inkubatoru Spinut planirano je izlagati o uključivosti pojedinih kategorija osoba s invaliditetom u političke procese u Hrvatskoj i Europskoj uniji. Pokušat će se dati odgovor na pitanje kako se ”pravo birati i biti biran”, kako jedna od temeljnih vrijednosti demokracije, poštuje u odnosu na OSI. Organizatori smatraju da postoji danas cijeli niz prepreka sudjelovanju OSI u političkom procesu, a jedna od najbanalnijih je i nepristupačnost nekih biračkih mjesta. Na konferenciji koja je otvorena za građane, sudjelovati će župan i dožupan SDŽ, dvije saborske zastupnice te putem video linka više europarlamentaraca. Marija Kovač ističe da mnogo biračkih mjesta u gradu Splitu imaju pristupačnost osobama s invaliditetom, no nemaju sva. Zato će jedna od tema na konferenciji biti upravo pristupačnosti biračkih mjesta. Gosti su u emisiji istaknuli i ostale aktivnosti kojima se bavi Hrvatska akademska zajednice, no sad je njihovoj splitskoj ekipi u fokusu isključivo konferencija o participaciji osoba s invaliditetom na lokalnim izborima.

PRISTUPAČNOST TURISTIČKIH SADRŽAJA OSOBA S INVALIDITETOM

Radio Sunce – Split

Viđamo li uopće osobe s invaliditetom na ulici ili pri turističkim sadržajima? Viđamo li ih u gradu? U potrazi za odgovorima  na ta pitanja, krenuli smo u malo istraživanje. Pristupačnost putovanja jedan je od vodećih trendova u turizmu posljednjih nekoliko godina. Ako se zna da u Europi najmanje 80 milijuna ljudi zahtjeva posebnu pristupačnost pri putovanju, onda je lako zaključiti da se u cilju osiguravanja pristupačnosti ustanova i turističkih znamenitosti, mora učiniti više. Turistička informatorica iz Turističke zajednice grada Splita Marianne Morić govori što se tijekom proteklih godina učinilo u smislu pristupačnosti u Splitu. Ističe projekt Grada Splita koji je ciljano namijenjem osobama s pomagalima, slijepim i slabovidnim te gluhim osobama. Za svaku od tih kategorija građana omogućene su prilagodbe najvažnijih turističkih znamenitosti. Pa tako, osobe koje se kreću u kolicima mogu pristupiti mnogih turističkim znamenitostima, slijepe i slabovidne osobe imaju izloženu maketu cijele Dioklecijanove palače. Preostaje rješavanje problema pristupačnosti u katedralu svetog Dujma. U Splitu postoje tri plaže za osobe s invaliditetom. Na jednoj od njih postoji i spasilačka služba koja je zajednička za cijelu plažu. Gošća ističe važnost novih arhitektonskih rješenja na javnim zgradama.

SOCIOTERAPIJSKI KLUB UDRUGE LASTAVICE

Radio Sunce – Split

Udruga Lastavice pokrenula je projekt za odrasle osobe koje imaju duševnu bolest ili neke mentalne poteškoće. Cilj je pomoći pojedincima i obiteljima, te razviti izvaninstitucionalnu mogućnost pružanja socijalne usluge. Gošća iz udruge Itana Škulje ističe aktivnosti koje klub nudi: individualnu psihoterapiju, grupno savjetovanje, terapiju filmom, čitalačnu terapiju, kineziterapiju.  Gošća navodi važnost suradnje s KBC Split čiji liječnici su spremni uputiti svoje pacijente na socioterapijski klub koji je svojevrsna nova socijalna usluga. Klub je otvoren i za članove obitelji jer u udruzi podrazumijevaju važnost člana obitelji za podršku osobi sa psihičkim poteškoćama. Udruga Lastavice ima i stambene jedinice za korisnike, djecu s intelektualnim poteškoćama, mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

U Splitu je 10 stambenih jedinica, te po jedna u Imotskom i Drnišu. Svi su kapaciteti popunjeni. Udruga je organizirala i poludnevne boravke za svoje korisnike pri čemu oni dolaze u udruga na dnevne aktivnosti koje se provode u cilju terapije i rehabilitacije.

MOJE DRUGO JA – MONETA

Radio 92 – Slavonski Brod

Danas razgovaramo sa Monetom Barukčić. Moneta puno truda ulaže u osobni napredak, Hrvatski Crveni križ proglasio ju je je volonterkom godine za 2017. godinu, ali još uvijek je nezaposlena i, kako sama kaže, stigmatizirana jer pojedinci iz lokalne samouprave ne poštuju zakon. Već u ranoj mladosti počinju bolnička liječenja i mnogobrojni operativni zahvati, koji se zbog komplikacija nastavljaju sve do danas. Od rođenja (porođajna trauma) kontrole i liječenja ortopeda i neurologa zbog cerebralne paralize, desnostrane hemipareze i skraćenja desne noge te epilepsije – opisuje Moneta svoje hodočašće po  bolnicama. No ona je i danas vedra i nasmijana a sudjelovala je i u revijama za žene s invaliditetom pod nazivom „Moje drugo ja“ po hrvatskim gradovima u Vukovaru, Osijeku, Zadru, Trogiru i Rijeci gdje 2014. godine odnosi pobjedu – otkriva nam Moneta.

SOBA ČUDA

Radio 92 – Slavonski Brod

Danas razgovaramo sa Aleksandrom Milković, dipl. nov. voditeljicom za odnose s javnošću, informiranje i komunikaciju s članovima i stručnom službom Udruge osoba s invaliditetom Sisačko – moslavačke županije. Diplomirala je 1994. godine na Fakultetu političkih znanosti, Sveučilište Zagreb, smjer: novinarstvo i diplomirana je novinarka – po novoj klasifikaciji: magistrica novinarstva. Razgovaramo o osiguranju i pružanju socijalnih i rehabilitacijskih usluga za djecu i mlade s teškoćama u razvoju i osobnim invaliditetom iz gradova Petrinje, Siska, Hrvatske Kostajnice, Dubice, Gline, Novske, Dvora, Topuskog,Jasenovca i pripadajućih manjih ruralnih mjesta. Aleksandra nam otkriva što je to Soba čuda i zašto je Inkluzivna farma – temelj samostalnog života.

NAJTROFEJNIJI HRVATSKI PARABOĆAR

Radio 92 – Slavonski Brod

Današnji gost je prvi hrvatski boćar paraolimpijac! Član ‘Istrijane’, Boćarskog kluba osoba s invaliditetom Istraske županije, Davor Komar, prvi je boćar u hrvatskoj povijesti koji se plasirao na Paraolimpijske igre.

Davor je kao član Hrvatske boćarske reprezentacije 17. svibnja 2019., u Hong Kongu na Svjetskom otvorenom prvenstvu (World Open Boccia) osvojio broncu, što je nakon zlata osvojenog u Portugalu 2018. godine, također na ‘World Open Boccia’, bila prekretnica kojom je osigurao svoj pojedinačni plasman u Tokyo. Te dvije medalje otvorile su vrata Davoru za sudjelovanje na Paraolimpijskim igrama u Tokiju. Boćanje za osobe s invaliditetom, inače je službeni paraolimpijski sport od 1983. godine.

Koristim priliku zahvaliti se trenerima našeg kluba Valteru Ivančiću, Zvjezdani Grganja i Vladimiru Reliću, kao i stručnom timu, bez kojih ovi rezultati ne bi bili dostižni. Posebnu zahvalu Davor upućuje Sportskoj zajednici Grada Pule, Gradu Pula, Istarskoj županiji, Sportskoj zajednici Istarske županije, Sportskoj zajednici udruga osoba s invaliditetom Istarske županije, Hrvatskom savezu boćanja osoba s invaliditetom, Hrvatskom paraolimpijskom odboru, kao i svojoj obitelji  bez čije podrške ovaj plasman ne bi bio moguć – poručio je Davor Komar.

SVJETSKI PRVACI U LOVU RIBE NA PLOVAK

Radio 92 – Slavonski Brod

Gost emisije danas je izbornik Hrvatska reprezentacija u sportskom ribolovu za osobe s invaliditetom Dražen Filipović.

Hrvatska reprezentacija u sportskom ribolovu za osobe s invaliditetom ponovo je potvrdila da je najbolja na svijetu. Na 23. svjetskom prvenstvu u lovu ribe udicom na plovak koje je održano u mađarskom Szegedu na veslačkom kanalu Olympic Centre of Szeged u organizaciji Međunarodne ribolovne federacije (FIPSed) i Mađarskog nacionalnog saveza ribolovaca (MOHOSZ), hrvatska reprezentacija osoba s invaliditetom deklasirala je protivnike.

Pojedinačno, naslov prvaka svijeta s dvije sektorske pobjede ponio je hrvatski reprezentativac Zlatko Poparić. S dva boda i ukupno ulovljenih 39.350 grama ribe osvojio je naslov svjetskog prvaka, ostavivši iza sebe kolegu iz reprezentacije Mensura Rošića i Mađara Tibora Csala. I ostali članovi hrvatske reprezentacije ostvarili s odlične plasmane. Ivica Bonino Hasan osvojio je deveto mjesto s prvim i šestim sektorskim plasmanima. Željko Kljajić  je lovio samo prvi dan i bio šesti u sektoru. Nikola Geček  je lovio samo drugi dan i bio prvi u sektoru.

Hrvatsku reprezentaciju do velikog uspjeha predvodili su izbornik Dražen Filipović, kapetan Željko Geček, te asistenti/pomagači Kristijan Kosmačin, Danko Bregović, Dragutin Peter i Željko Bročilović. Iduće godine svjetsko prvenstvo osoba s invaliditetom u sportskom ribolovu zakazano je u Francuskoj.

SKRB O OSOBAMA S PSIHOSOCIJALNIM TEŠKOĆAMA

Radio 92 – Slavonski Brod

Tema današnje emisije je skrb o osoba s psihosocijalnim teškoćama i to iz perspektive medicinske sestre. Gošća je Danijela Bionda medicinska sestra koja stalno radi na Psihijatriji Slavonsko Brodske Bolnice Dr. Josip Benčević, ali i dugogodišnja volonterka Udruge Vrapčići iz Slavonskog Broda. Zašto je važna prevencija, kakva je njega ovih pacijenata u Bolnici, stigma ovih osoba još uvijek je prisutna u našem društvu i zašto baš ona vodi radionicu kuhanja u Vrapčićima otkrijte u današnjoj emisiji.

POMOĆNICI U NASTAVI

Radio 92 – Slavonski Brod

Danas razgovaramo s Ivom Tadić predsjednicom Udruge pomoćnika u nastavi.

Pomoćnici u nastavi pomažu djeci s teškoćama pratiti redovnu nastavu, razvijaju njihove sposobnosti i olakšavaju učiteljima provođenje nastave. Unatoč važnosti ovog zanimanja, oni rade za mizernu plaću od koje ne mogu živjeti, njihov posao nije stalan, nego se iz godine u godinu prijavljuju na natječaje, a financiranje plaća ovisi o projektima i drugim izvorima, što ostavlja prostor za manipuliranje. O uvjetima rada pomoćnika u nastavi općenito i za vrijeme trajanja „korona-nastave“, te o tome mogu li djeca s teškoćama pratiti online nastavu razgovaramo s Ivom Tadić, predsjednicom Udruge pomoćnika u nastavi.

MOJI PSI VODIČI ZA MENE SU VIŠE OD ŽIVOTA

Radio 92 – Slavonski Brod

Danas razgovaramo sa Mirom Katalenić. Ona  je s 15 godina izgubila vid, a danas je europska heroina koja nami kaže ‘Moji psi vodiči za mene su više od života’.

Ona je EU-protect heroj, predsjednica Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet te, prije svega, vrlo draga i srdačna osoba, kojoj sljepoća nikad nije uspjela skinuti osmijeh s lica.

Početkom 1990-ih godina, Mira Katalenić se pridružila grupi volontera koji su radili na osnivanju Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet. Udruga je tijekom godina provela nekoliko projekata financiranih iz EU fonda, od kojih je posljednji bio usmjeren na verifikaciju zanimanja instruktora orijentacije i mobiliteta slijepih, kako bi se stvorili uvjeti za bolju socijalnu uključenost u društvo i na tržište rada.

Od tada gospođa Katalenić sve svoje slobodno vrijeme i energiju usmjerava na razvoj programa orijentacije i mobiliteta slijepih u Hrvatskoj, programa školovanja pasa pomagača za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju te stvaranju uvjeta za njihovu realizaciju.

MULTIMODALNI PRIRUČNIK

Radio 92 – Slavonski Brod

Tema emisije je Multimodalni priručnik – Kako pristupiti interakciji i komunikaciji osoba sa senzoričkim i drugim utjecajnim/višestrukim teškoćama, autorice, magistrice edukacijske rehabilitatorice Martine Celizić iz Dnevnog centra Mali dom Zagreb.

Kroz razgovor s Martinom Celizić saznali smo nešto više o njoj, njenom radu u centru Mali dom te o samome Centru. Nakon toga smo razgovarali o priručniku te što se u njemu može pronaći, kome je namijenjen, koji je cilj izdavanja, u kojoj nakladi su ga tiskali te kako mogu zainteresirani doći do svoga primjerka( moći će se besplatno preuzeti u pdf formatu sa njihove stranice). U razgovoru smo popričali i o samome predstavljanju priručnika, koje je održano 11. travnja u prostoru Tribine Grada Zagreba. Nakon razgovora o priručniku, vratili smo se kroz razgovor na sami rad Dnevnog centra Mali dom  Zagreb u kojemu magistrica Celizić radi već punih 20 – tak godina sa štićenicima, koji su u dobi od rođenja pa sve do 21 godine te imaju različit oblik teškoće (vid,sluh….) Za sami kraj emisije magistrica Celizić otkrila je na koji način financijski ovise te pozvala sve u mogućnosti da pomognu donacijama u radu  Malog doma – Zagreb, dnevnog centra za rehabilitaciju djece i mladeži.  🙂

CENTAR UP2DATE

Radio 92 – Slavonski Brod

U emisiji smo razgovarali s Gordanom Glibo – voditeljicom informiranja i savjetovanja u Centru Up2date o samome radu Centra, njegovim ciljevima, vizijama i misijama te projektima koji u svakodnevnom životu olakšavaju život osobama s invaliditetom. Trenutno imaju 671 korisnika u Centru te nastoje sve članove uključiti u rad. Osnovani su 1991. godine, a 2016. godine mijenjaju ime, ali svih godina isti je cilj, “osluškivanje” potreba korisnika te nastojanje ispunjavanje istih. razgovarali smo i o projektima koje trenutno provode, ali i o onim projektima koje su provodili. Volonteri uz zaposlene osobe su važan dio rada Centra i bez njih ne bi rad mogao biti realiziran kvalitetno pošto su potrebe brojne. U emisiji smo razgovarali i o važnim ljudima u Centru, koji pomažu korisnicima a to su tumači znakovnog jezika, videći pratitelji i asistenti za slijepe, slabovidne i gluhoslijepe osobe. Jedna od tema bila je i IT edukacijski kamp za slijepe i slabovidne osobe, koji su provodili. Razgovarali smo i o prilagođavanju literature, infrastruktura te arhitektonskih rješenja za slijepe, slabovidne i gluhoslijepe osobe. Zaključili smo da o ovoj temi i Centru možemo puno razgovarati, ali nekom drugom prilikom te da pratimo što rade i u budućnosti.

UKIDANJE CENZUSA NA OSOBNU INVALIDNINU

Radio 92 – Slavonski Brod

Danas razgovaramo s Maricom Mirić, predsjednicom SDDH,dopredsjednicom SOIHA i članicoma stručnog savjeta Pravobraniteljice za OSI RH.

Vlada RH je 13. siječnja 2022. godine usvojila prijedlog paketa zakona kojim se reformira sustav socijalne skrbi, te je upućen u Sabor na izglasavanje. Tako se novim Zakonom o socijalnoj skrbi predlaže ukidanje cenzusa u visini od četiri tisuće kuna za osobne invalidnine.

Ukidanje cenzusa na osobnu invalidninu civilizacijski je iskorak, a naknadno će se ukinuti i cenzus na doplatak za tuđu pomoć i njegu.

To znači da će osobe s najtežim stupnjem invaliditeta moći primati invalidninu i raditi. Predlaže se i povećanje naknade za osobe s invaliditetom na 1750 kuna, odnosno povećanje od 250 kuna. Predlaže se i povećanje zajamčene minimalne naknade sa 800 na 1000 kuna za radno sposobnog samca.

STRAH ILI ANKSIOZNOST?

Radio 92 – Slavonski Brod

U današnjoj specijaliziranoj emisiji, sa psihologinjom Udruge Vrapčići otvaramo temu anksioznosti koju često ne razlikujemo od straha. Razlika je ta da kod straha obično postoji podražaj kojeg je moguće identificirati, a kod anksioznosti to nije uvijek slučaj. Kada anksioznost kao prolongirano stanje nesigurnosti i straha počne ozbiljno štetiti svakodnevnom funkcioniranju, tada je vrijeme za potražiti stručnu pomoć. Ako ne znate gdje, vrata udruge Vrapčići, otvorena su. U drugom dijelu emisije o svom iskustvu, o anksioznosti, govorio je voditelj programa u udruzi, Ivan Tomasić.

PARANOIDNA SHIZOFRENIJA

Radio 92 – Slavonski Brod

U prvom dijelu emsiije dobili smo stručan uvod o tome što znači dijagnoza paranoidne shizofrenije, kako izgleda liječenje i kakva je kvaliteta oboljelih osoba. U drugom dijelu, s nama je bio gos Leopold Rikert, član udruge Vrapčići koji živi s ovom teškom dijagnozom. Leopold nam je opisao svoju svakodnevnicu, teškoće i nugodnosti na koje nailazi,a li i pozitvne stvari života kao što su prijatelji, stručna pomoć i aktivnosti u udruzi Vrapčići.

HANDBALL IN – RADOST I UDARCI LOPTE O PARKET

Radio 92 – Slavonski Brod

Danas razgovaramo s Maidom Arslanagić, magistrom logopedije i sportskog menadžmenta i trenericom rukometa.

Po završetku profesionalne karijere ostaje aktivna u svijetu sporta. Kao magistra sportskog menadžmenta specijalizirala se za sportski marketing i odnose s javnošću te organizaciju i upravljanje sportskim događajima. Maida je pokrenula hvalevrijedan program HandbALL IN-a, u kojeg je već uključeno 90-ak djece s poteškoćama u razvoju u Zagrebu, Metkoviću i Sinju. Financira se uglavnom donacijama. Red smijeha, red rukometa. Radost i udarci lopti o parket odzvanjaju dvoranom. Sve pod budnim okom voditeljice i proslavljene hrvatske reprezentativke te magistre logopedije i sportskog menadžmenta Maide Arslanagić…

PSIHOSOCIJALNA POTPORA OSOBAMA S MIŠIĆNOM DISTROFIJOM

Radio 92 – Slavonski Brod

Danas razgovaramo s voditeljem projekta “Psihosocijalna potpora osobama s mišićnom distrofijom” Franom Vuljanićem iz Društva distrofičara grada Zagreba.

DDZ provodi ovaj trogodišnji program „Psihosocijalna potpora osobama s mišićnom distrofijom“ čiji je glavni cilj doprinijeti zaštiti, očuvanju i unapređenju zdravlja osoba s mišićnom distrofijom, a specifični ciljevi su razviti pružanje usluge psihosocijalne potpore i razviti edukacijske programe za korisnike, roditelje, obitelji i relevantne stručnjake. Svrha programa je doprinijeti zaštiti, očuvanju i unapređenju zdravlja osoba s mišićnom distrofijom kroz pružanje individualne i grupne psihosocijalne potpore korisnicima u njihovom domu i/ili prostorijama DDZ-a i partnera.

Program se provodi na području Grada Zagreba, Zagrebačke županije te dio aktivnosti na području Republike Hrvatske. Ciljana skupina programa su osobe s mišićnom distrofijom, obitelji i roditelji djece s teškoćama u razvoju. U kojoj je fazi projekt i kako se realizira unatoč pandemiji u protekle dvije godine otkrio nam je Fran u današnjoj emisiji.

OSOBE S INVALIDITETOM U VRIJEME PANDEMIJE

Radio 92 – Slavonski Brod

U prostorima Gradske knjižnice u Slavonskom Brodu 15. prosinca održan je okrugli stol na temu „Osobe s invaliditetom u vrijeme pandemije“. Okrugli stol koji je pripremila i moderirala Ivana Smolčić Jerkovic, magistrica psihologije.

Uz to je otvorena izložba radova udruge „Loco-Moto“ u prostoru Gradske Knjižnice, a to su zadnje  aktivnosti održane u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom ove godine. Organizacijom okruglog stola nastojalo se razgovarati o problemima s kojima se u vrijeme pandemije susreću osobe s invaliditetom te pronaći rješenja i efikasne načine djelovanja kako bi se u budućnosti lakše nosili s takvim problemima. Na okruglom stolu prisustvovali su članovi Povjerenstva za osobe s invaliditetom, koji su ujedno i predstavnici udruga, Centar za inkluzivnu podršku Slavonski Brod, Centar za socijalnu skrb Slavonski Brod, PU brodsko – posavska, Udruga Vrapčići, zamjenica gradonačelnika grada Slavonskog Broda Marina Martić Puača i kao posebni gost Mario Burek, savjetnik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom iz Područnog ureda u Osijeku. S Mariem Burekom smo razgovarali nakon okruglog stola o protekloj godini i komunikaciji s lokalnom i regionalnom upravom.

OBITELJ KAO LIJEK

Radio 92 – Slavonski Brod

Kada se ljudi suoče s dijagnozom, posebno teškim kada je u pitanju mentalno zdravlje, uz medicinski i društveni aspekt, obitelj je nukleus. Ali tko i kako pomoći članovima obitelji da se nose sa situacijom, izazovima i predrasudama, razgovarali smo s psihologinjom Udruge Vrapčići, Josipom Erdeši. O svom iskustvu, kao majke oboljele osobe razgovarali smo s Marijom Ražek.

KOJE JE BOJE SRCE MOJE?

Radio 92 – Slavonski Brod

Jasmina Kos je magistrica novinarstva. Od 2013. radi za Al Jazeeru Balkans kao reporterka iz Hrvatske i Slovenije, a od 2018. radii u Sarajevu. Televizijsku karijeru počela je 2004. godine na RTL Televiziji, kao reporterka, voditeljica i urednica u informativnom programu i na specijalnim projektima. Radila je i na Hrvatskom radiju.

„Koje je boje srce moje?“ naziv je prve 3D printane taktilne slikovnice prvenstveno namijenjene za slijepu djecu, ali i za svu drugu djecu, sa i bez poteškoća u razvoju koju je napisala upravo Jasmina Kos.  Kada je riječ o audio formi slikovnice, Kos nam objašnjava da će djeci sa oštećenjem vida takva forma “biti pomoć pri čitanju i učenju Brailleovog pisma”, kao i da ona “može biti priča za laku noć za svu djecu”, dok je video forma slikovnice “namijenjena djeci s oštećenjem i bez ostatka sluha, ali i tipičnoj djeci za upoznavanje sa znakovnim jezikom”.

Ideju za kreiranje taktilne slikovnice Kos je, kako kaže, dobila nakon saznanja da su one važne za odgoj i obrazovanje slijepih i slabovidnih osoba, kao i da takvog sadržaja za djecu nedostaje u cijeloj regiji.

“Napisala sam priču Mačak Krešo se pita: ‘Koje je boje srce moje?’ u kojoj opisujem boje drugim osjetilima i emocijama, a nakon toga i osmislila slikovnicu”, dodala nam je Kos.

SVJESNI STE?

Radio 92 – Slavonski Brod

S Josipom Eredši, psihologinjom Udruge Vrapčići, razgovarali smo o Svjetskom danu svjesnosti i načinu na koji su ga obilježili. Jedinstvena ideja bila je napraviti Muzej mentalnog zdravlja, a više o muzeju govorili su članovi Vrapčića, koji su postali kustosi. Muzej je bio postavljen u središtu Slavonskog Broda kako bi građane osvijestili i educirali o problemu mentalnog zdravlja i podigli svjesnost. Projekt Muzeja zaživio je i nastavlja sa svojima ktivnostima tijekom godine.

SAY CHEESE

Radio 92 – Slavonski Brod

 Kristina Samardžić, bavi se fotografijom od djetinjstva. U fotografiranju vjenčanja najvažniji dio za nju je ljubav, pokret i hvatanje emocija. Fotografiranje je za Kristinu način života. Kristina je kreativna, komunikativna i strastveno zaljubljena u umjetnost fotkanja i putovanja i ne može odoljeti ni jednom zalasku sunca.

Kristina nam kaže da ju očaravaju male stvari, emocije – osmijesi, pogledi i djetinja radost koa se budi u ljudima prilikom fotografiranja. Kristina ima mišičinu distrofiju Charcot Marie-Tooth, ali to ju nije zaustavilo da živi sretno. Njen moto je Semper Magis – u značenju davati uvijek više nego prethodnog dana, pa se trudi da takav bude i njen rad.Iako smo s kristinom razgovarali telefonski, ta divna energija i emocije osjete se i u njenom glasu.

OD VARAŽDINA DO SLAVONSKOG BRODA

Radio 92 – Slavonski Brod

Radio spaja i stvara sretniju zajednicu. Dokaz tome je i naša emisija snimljena s našim raijskim prijateljima u Centru za rehabilitaciju Varaždin.

Sugovornica Iva Ivančević, stručna suradnica rehabilitatorica, uvela nas je u razgovor, a okosnica razgovora bilo je sudjelovanje korisnika (Renate Carek, Anamarije Kulić i Jelena Kiš) na kulinarskom natjecanju Amorova žlica. Korisnike je za natjecanje pripremala Karolina Haldek, radna terapeutkinja.

Na ovaj način, zahvaljujemo i doc.dr.sc. Željki Bagarić, s Odjela za komunikologiju, medije i novinarstvo Sveučilišta Sjever, koja nas je povezala.

ZA SVIJET U BOJI

Radio 92 – Slavonski Brod

Gošća emisije »O nama, uvijek s nama« je Tanja Parlov – likovna pedagoginja u Centru za odgoj i obrazovanje “Vinko Bek” u Zagrebu i Osijeku. Uvodno, Tanja je objsanila što  radi likovna pedagoginja i na koji način razvija interakciju sa slijepom i slabovidnom djecom. Za svoje aktivnosti osmislila je i posebna didaktička pomagala kao što je didaktička lopta, i objasnila kako  djeluju na učenike – taktilno – kinestetičko iskustvo. Saznali smo koliko je važan doživljaj prostora, oblik, boje. S Tanjom smo razgovarali i u projektima u kojima sudjeluje; “Gledam dodirom” i “Vidim, čujem, osjećam umjetnost”.

ROBOTI NA USLUZI

Radio 92 – Slavonski Brod

Da prohodaju nakon, primjerice, moždanog udara, pacijentima u Lječilištu Bizovačke toplice pomažu i – roboti. Robot sadrži senzore koji očitavaju pritisak stopala i tako fizioterapeutu daju uvid u točan prijenos težine pri hodu. Gotovo dva milijuna kuna vrijedan je uređaj za robotsku neurorehabilitaciju kojega su u Bizovac “doselili” odradio je dosad nekoliko tisuća tretmana. Interes je ogroman jer istočno od Zagreba nijedna zdravstvena ustanova ne nudi takvu uslugu – kaže  Toni Maričić, bacc. physioth. iz lječilišta Bizovačke toplice. Robotska neurorehabilitacija donjih ekstremiteta preporučuje se oboljelima od multiple skleroze, cerebralne paralize, pacijentima s ozljedom kralježničke moždine, traumatskim ozljedama mozga, degenerativnim oboljenjima zglobova donjih ekstremiteta, mišićnom atrofijom.S Tonijem je razgovarao naš Saša Drinić, koji je doznao sve o robotu iz Bizovačkih Toplica.

BRIGITA – “ONA KOJA JE SNAŽNA”

Radio 92 – Slavonski Brod

Brigita Perković s obitelji živim u predivnom mjestu u blizini Virovitice, u Suhopolju. Studentica je Programskog inženjerstva na Veleučilištu u Virovitici. Rođena 2. lipnja 1993. godine. Točno tog datuma njeno je ime izabralo nju, jer, značenje imena u prijevodu s irskog Brighid bi bilo “ona koja je snažna”. Tada nitko nije mogao niti naslutiti  da će Brigiti s trinaest i pol mjeseci biti dijagnosticirana bolest za koju bih ona rekla da nije tvrdoglavija od nje, a njezino ime je spinalna mišićna atrofija tip II.

-Bolest sam prihvatila upoznavajući bolje sebe. Ne gledajući svoje mane, već vrline, ističe Brigita. Kažu da s godinama dolazi iskustvo, a Brigita bi rekla da osim što čovjek stječe iskustvo, počinje voljeti i sebe. Svatko od nas je po nečemu drukčiji. Različitost je tu da nas učini posebnima. Njena  bolest za nju ne postoji te samim time ju ne koči u životu kojim korača uz pomoć kotača, premda nosi cipele 🙂 Tomislav Goll u razgovoru s Brigitom otkrio je što Brigita radi u slobodno vrijeme, gdje se pije najbolja kavica u Sohopolju i što Brigita planira u budućnosti….

MONIKA – ŽIVOT S PLAVIM CVIJETOM

Radio 92 – Slavonski Brod

U organizaciji Udruge Plavi cvijet i Udruge Loris organiziran je Tjedan podrške odgojno – obrazovnim djelatnicima, roditeljima i djeci naziva “Znanje za odgoj i obrazovanje”. Uz brojna predavanja, izdvojili bismo predavanje “ABC liste – opservacijske liste za skupljanje podataka”  koje je održala Monika Mitrović.

Monika je majka djeteta s autizmom, Monika je magistrica psihologije i aktivna članica udruge, uvijek na raspolaganju drugima.  U emisiji je uz svoja iskustva, i suživot s autizmom, objasnila na koji način se radi dijagnoza kod djece i odraslih, kako pristupiti djetetu s poremećajem iz autističnog spektra ili odrasloj osobi, o ABA terapiji, za koju će uskoro dobiti diplomu…

NAJPOZNATIJI GOVORNI POREMEĆAJ

Radio 92 – Slavonski Brod

U specijaliziranoj emisiji koju smo napravili u suradnji s Udrugom Vrapčići, odnosno psihologinjom Josipom Erdeši, govorimo o najpoznatijem govornom poremećaju – mucanju.

Naš gost u studiju bio je Zlatko Mutavdžija, član Vrapčića, koji uz mucanje, boluje i od bipolarno-afektivnog poremećaja. Sa Zlatkom smo pričali o njegovom suživotu sa bolesti, svakodnevnici, neugodnostima koje doživljava, ali i velikoj potpri svih u okruženju.

Zlatko svojom pozitivnošću, nikoga od nas nije ostavio ravnodušnima, i veselimo se njegovom novom dolasku na radio.

NEFORMALNI NJEGOVATELJ-FORMALNA LJUBAV

Radio 92 – Slavonski Brod

S Veljkom Mijićem, članom Udruge Vrapčići, razgovarali smo o njegovoj životnoj misiji – supruga koji adi/živi kao neformalni njegovatelj supruge koaj je oboljela od Alzheimerove bolesti.

S obzirom na sve teškoće s kojima se susreću oboljeli od Alzheimera i članovi obitelji, postavlja se i vrlo važno pitanje :

Kako se formalno može pomoći neformalnim njegovateljima?

Udurge, kao što su Vrapčići, svojim aktivnostima i stručnom pomoći, stoje na raspolaganju, ali čekamo  taj dan kada će sustav i društvo doživjeti taj pomak.

GOST EMISIJE: PISAC GABRIJEL BARIŠIĆ

Radio 92 – Slavonski Brod

Brođanin, Gabrijel Barišić ima 46 godina. Diplomirao je biologiju i kemiju na osječkom Pedagoškom fakultetu. Danas je u mirovini i posvetio se pisanju. Uspješno i produktivno.Član je Književno likovnog društva “Berislavić”.

-Prvi put sam hospitaliziran 2000.godine zbog kliničke slike depresije, koja se zbog mojeg nesnalaženja s radnim mjestima pogoršavala do psihotične razine.  Probleme sam uočio jer sam sve teže uspjevao odraditi svoje dužnosti. Teško su mi padale obveze, osobito telefonski razgovori i komnunikacija s ljudima. Imao sam izmjenjivanja tjeskobe i tuge. Kada sam počeo razmišljati da si naudim, javio sam se na hitnu psihijatrijsku ambulantu, uvodno, otvoreno i iskreno ispričao nam je Gabrijel. Uz poruku svima koji se slično osjećaju  da ne čekaju, nego odu u bolnicu, i spase svoj život.

Mi smo zahvalni što je Gabrijel s nama.

ROLLY, ROLL ON!

Radio 92 – Slavonski Brod

Roland Bugnar, poznatiji kao Rolly, dokaz je da je snaga uma bitnija od one tijela. Iako pred sebe ne postavlja ciljeve, situacije koje ga zateknu rado prihvaća kao izazove. Zato ne čudi da je Rolly čest sudionik maratona, planinarskih pohoda, a okušao se i u skijanju, ronjenju. Mladi Veprinčanin voli sport, redovito pomiče granice mogućeg i prihvaća se čak avanturističkih projekata, danonoćnih utrka, planinarenja na nekoliko tisuća metara… Roly ima i svoje hobije, voli mehaniku, prirodu, poljoprivredu, kuhanje, u čemu mu pomažu ukućani, zapravo pitanje je što ne voli, međutim najviše od svega voli trenutke svoje slobode kada je, kaže, neovisan o pomoći drugih samo za šetnji u svojim električnim kolicima. Danas je prošetao radijskim valovima u društvu s Tomislavom Gollom i ispričao nam svoju priču…

PODRŠKA JE BITNA!

Radio 92 – Slavonski Brod

Podrška osobama s intelektualnim teškoćama izuzetno je važna za njihovu integraciju i ugljučivanje u svakodnevne aktivnosti. To nam je potvrdila i psihologinja Udruge Vrapčići, Josipa Erdši, a dokazao i član Davorin Matanović.

Davorin je čest gost na radiju, ali i u mnogim udrugama u Slavonskom Brodu, u kojima volontira.

S Davorinom smo razgovarali o aktivnostima koje voli u udruzi, kako provodi slobodno vrijeme, koji su mu hobiji. Uz sve što radi, kaže da je najponosnji na titulu Volonter godine koju mu je prije nekoliko godina, uz kandidaturu Udruge osoba s invaldiitetom Loco motom, dodijelilo gradsko Povjerenstvo osoba s invaliditetom.

ANĐINIH 10 S MS-OM

Radio 92 – Slavonski Brod

S poznatom glazbenicom  i hrabrom ženom  Anđom Marić, razgovarao je naš novinar Saša Drinić.

Bivša pjevačica grupe Flare Anđa Marić prije devet godina dobila je dijagnozu koja joj je zauvijek promijenila život. Liječnici su nakon potvrde da se radi o multipli sklerozi davali najgore prognoze. Uvjeravali su je da će od tog trenutka biti samo gore, ali Anđa se nije dala. Nije odustala od borbe za sebe i bolji život niti je dopustila da ju ova autoimuna bolest odredi po svim linijama. Saša Drinić u jednom od prvih intervjua nakon dvije godine pauze,otkriva kako joj je danas, sjeća li se vremena grupe Flare, zašto joj je mađarski tako lako govoriti, što radi i kakvi su planovi za budućnost.

ZA ŽIVOT VRIJEDAN ŽIVLJENJA

Radio 92 – Slavonski Brod

U ugodnom društvu s našom sugovornicom Rankom Ljekaj, u suradnji s Udrugom Vrapčići i uz zajedničke novinarske snage, snimili smo zanimljivu emisiju o suživotu s bipolarnim afektivnim poremećajem.

-Treba shvatiti da je bipolarni afektivni poremećaj ozbiljan psihijatrijski poremećaj koji višestruko  narušava funkcionalnost osobe, koji ima dobre kliničke ishode ukoliko se pravovremeno dijagnosticira i liječi te da je on više od običnih promjena raspoloženja, kako se nekad prikazuje, ističe Ranka, a na pitanje; Što  može učiniti društvo kako bi se smanjila stigma prema oboljelima?, Ranka odgovara:

-Razvijati programe za unapređenje kvalitete života i opće funkcionalnosti kako bi se smanjio broj hospitalizacija te kako bi oboljeli postigli svoj puni potencijal- živjeli život vrijedan življenja!

ADA I NASTJA – HRABROST I KREATIVNOST

Radio 92 – Slavonski Brod

Saša Drinić nam donosi priču o dvije sestre iz Siska. Ada i Nastja Kulović.

Ada je svoje prve znakove multiple počela uočavati već s devet godina i trebalo je proći 10 godina da  dobije pravu dijagnozu po koju je morala otići u Švedsku. Imala je atipičnu i vrlo agresivnu multiplu sklerozu. 2007. obavila je autotransplataciju matičnih stanica, taj zahvat je visokosofticirani te je već kao rutinski rađen u Švedskoj, a zaustavlja progresiju multiple skleroze za gotovo 100 posto. Kako joj pomaže terapijski pas Zoro i što radi danas doznajte u prvom dijelu današnje emisije.

Nastja Kulović je 37-godišnja Siščanka kojoj je godinu dana nakon poroda dijagnosticirana multipla skleroza. Veći dio njezinog života bio je obilježen upravo bolešću njezine sestre Ade kojoj su 10 godina pokušavali postaviti dijagnozu. Svoju je priču ispričala u knjizi Kud si krenula?, a Saši je otvorila srce. Kroz pisanje knjige je iscijelila to povrijeđeno dijete u sebi i sad ne komunicira više iz usta tog djeteta, nego odrasle žene. Kako će se zvati njena nova knjiga i gdje pronalazi snagu za pisanje Nastja je Saši otkrila u drugom djelu emisije…

ZLATNA DORA

Radio 92 – Slavonski Brod

Dora Bašić je mlada žena kojoj je život od prve sekunde dolaska na svijet nametao izazove i tjerao je na borbu. Svi se rađamo s određenim talentima, sposobnostima, očekivanjima koja dolaze s godinama, ali mnogi nemaju jasnu viziju što žele, tko su i koji je njihov put? Dora jasno slijedi svoje ciljeve, ispunjava svoje snove i ne dozvoljava dijagnozi cerebralna paraliza da zaustavi njezin razvoj. Dora Bašić,  dopredsjednica Udruge osoba s invaliditetom Loco Moto iz Slavonskog Broda i boćarica, je i osvajačica prve zlatne medalje na međunarodnom natjecanju u Slovačkoj. Dora nam je otkrila detalje svog djetinjstva, školovanja  i zašto se bavi boćanjem, a Marina koliko je zanimljivo biti asistentica i što ona radi kada se Dora natječe i osvaja zlatne medalje.

DANIJELA MOŽE SVE!

Radio 92 – Slavonski Brod

Našoj sugovornici  Danijeli Duić je prilikom odlaska okulisti 1996. godine otkrivena multipla skleroza. Tada je imala  21 godinu. Odnosno, 25 godina traje njena MS borba. Danijela je Vinkovčanka sa zagrebačkom adresom. Njezin roditelji i stariji brat žive u Vinkovcima i nema od nikoga bližnjega tko joj može pomoći.Zbog toga važnu ulogu ima njezina asistentica. Danijela kaže da trenutačno ne koristi ni jednu terapiju, osim vitamina. Veliki problem su joj arhitektonske barijere u gradu i u zgradi u kojoj živi pa je pokrenula financijsku akciju prikupljanja novca za ugradnju rampe. U invalidskoj je mirovini, članica je MS udruge, dane provodi čitajući knjige, aktivna je na društvenim mrežama, a u naš eter donijela je pozitivnu energiju.

PSIHOTERAPEUT & MS

Radio 92 – Slavonski Brod

Nikola Serdarević ima 35 godina, magistar je psihologije, a od 2012. radi kao psihoterapeut. Nikola ima multiplu sklerozu koja ga ni u čemu ne ometa da ide dalje, i bude potpora i drugima. Kaže da Ms pozitivno utječe na njegov posao, radi kao psihoterapeut u udruzi, a ističe da je psihoterapija i takav način pomoći osim kod oboljelih, nužan i za članove obitelji.

ZA POLJOPRIVREDU BEZ GRANICA

Radio 92 – Slavonski Brod

Naš sugovornik je Ivan Palčić, nedavno proglašeni najboljim mladim poljoprvrednikom u Hrvatskoj.Ono što je drukčijie kod Ivana je to da sekreće pomoću invalidskih kolica jer je u prometnoj nesreći ozlijedio leđnu moždinu. Ali Ivan pomiče granice…Priznanje mu znači puno, i poseban je poticaj za daljnu prilagodbu. Ivan ima prilagođene poljoprivrene strojeve i polje je možda najprihvatljivije mjesto, bolje od gradova gdje stalno nailazi na arhitektonske barijere.

Ivan Palčić, priznati je sportaš – ima niz medalja koje je osvojio u bacanju kugle, koplja i diska, a san – odlazak na OI.

MAJA JE VIŠE OD MS-A

Radio 92 – Slavonski Brod

Maja Liković, sa 16 godina oboljela je od MS-a. Sada ima 26 godina završava fakultet (socijalni rad). Ciljano je izabrala baš ovaj studiji  jer je uvidjela  da  oboljeli od MS-a i općenito osobe s invaliditetom, pored svih medicinskih terapija, imaju veliki nedostatak socijalne podrške koja je izuzetno važna.

Uz sve važne teme, s Majom smo razgovarali  o prehrani, sportskoj aktivnosti,o obitelji, i borbom sa sustavom. Unatoč svakodnevnoj borbi, njena dnevna rutina je normalna, ispunjena – druži se,aktivna je u Savezu,aktivna je u radu s članovima.

MARKO JE VIŠE OD MS-A

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu Svjetskog dana MS-a, uz slogan “Ja sam više od MS-a” razgovarali smo s mladim Zagrepčaninom, Markom Kezerićem, koji s multiplom živi pet godina. Razgovarali smo o načinu na koji je uočio prve simptome, suočavanju s dijagnozom i suživotu s MS-om. Pošto je sportaš nastavio je vježbati, promijenio prehranu i jačao mentalnu snagu sebe i svoje obitelji. Marko u borbi protiv MS-a primjenjuje konvencionalnu i nekonvencionalnu medicinu, dobio prije godinu dana terapiju Perfidera, nakon nje magnet je  pokazao dobre rezultate. Marko je istaknuo i zašto je važno biti član udurtge te pozvao sve da se prikljuće multipla obitelji jer tako je borba lakša i uspješnija.

JA KA – NAJJAČA

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu Svjetskog dana borbe protiv raka jajnika razgovarali smo s predsjednicom Udruge Jaka iz Osijeka, Veselinkom Kastratović kojoj je dijagnoza raka jajnika dala snagu za borbu, ne samo za sebe, nego i sve žene koje se susreću s ovom nemilosrdnom bolešću. Biti članicom udruge važno je iz svakog aspekta, posebno snage i potpore koje članice daju jedne drugima.

DIGITALNO, DRUŠTVENO OSVIJEŠTENO

Radio 92 – Slavonski Brod

Digitalna pristupačnost postaje sve aktualnija, a digitalno oblikovanje sve važnije. Zbog toga samo posjetili slavonskobrodsku Gimnaziju gdje smo sa zanimljivim sugovornicima razgovarali upravo o ovoj temi. Gošće emsije su ravnateljica Ines Martinović, profesorica Snježana Kauzlarić i troje učenika. Digitalno oblikovanje  postaje izborna nastava i projekt u kojemu učenici izrađuju držač za slikanje namijenjen osobama s invaliditetom, u suradnji s Udrugom Loco moto iz Slavonskog Broda i članicom Kristinom Terihaj, osobom s invalidietom, zahvaljujući kojoj su napravili upotpunosti prilagođen držač. Uz ovaj, sugovornice su istaknule i niz drugih ideja i projekata, a kako je bitno raditi nešto korisno, izjavili su i učenici koji su sudjelovali u izradi ove inovacije koja će itekako olakšati svakodnevne aktivnosti osoba s invaliditetom.

MARA – BUDUĆA PSIHOLOGINJA

Radio 92 – Slavonski Brod

Nacionalni dan cerebralne paralize (5. svibnja) obilježili smo i u našem eteru, razgovorom s Marom Jurković, djevojke  koja živi s cerebralnom paralizom, članicom udruge Leptirići Ploče, budućom studenticom psihlogije u Rijeci.

Ovogodišnji Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom posvećen je temi Obrazovanje djece i mladih s cerebralnom paralizom u Republici Hrvatskoj. Tema se oslanja na nacionalne i međunarodne dokumente u kojima su sadržane važne odrednice koje uključuju područja odgoja i obrazovanja kroz sudjelovanje i uživanje prava na odgoj i obrazovanje na ravnopravnoj osnovi.

ZDRAVLJE U DUGINIM BOJAMA

Radio 92 – Slavonski Brod

S gošćom emisije Natašom  Čošić, ravnateljicom Osnovne škole  Milana Amruša iz Slavonskog Broda, razgovarali smo  o Svjetskom tjednu zdravlja i  aktivnostima koje su provodili i koje će provoditi. Nazivom kampanje  “Zdravlje u duginim bojama” želimo naglasiti  da su učenici škole Milana Amruša još uvijek neravnopravni u društvu i žive u lošim materijalnim uvjetima. – Zbog naših učenika s poteškoćama koristimo suvremene tešnološka pomagala- interaktivna ploča, pametne kocke – senzori… Pokrenuli smo i projekt “Zazeleni školu” gdje su djeca sadila  začinsko bilje. Sve aktivnosti u školi usmjerene su na napredak učenika. Rehabilitatori koji rade u školi jedini su osposobljeni za rad s učenicima i nakon završetka škole mogu ići dalje, upisati određena zanimanja, a koji ne žele mogu kod ovdje ostati do 21 godine starosti. Oni koji ostaju dodatno se educiraju kako bi bili samostalniji u budućem životu, istaknula je ravnateljica, te dodala važnost roditelja u rehabilitaciji djeteta, kao i sudjlovanje u udrugama, edukacijama i svim aktivnostima koje stvaraju bolje okruženje za dijete.

VIŠE OD 20 GODINA S MS-om

Radio 92 – Slavonski Brod

Željko Pudić s MS-om živi više od 20 godina. Razgovarali smo o perprekama, društvenim i arhitektonskim. O važnosti potpore – obitelji, udurge, i drugih članova prijatelja. O nastavku aktivnosti i u onom trenutku kad dobijeet ova zastrašujuću dijagnoszu. Željko je istaknuo i važnost udruge u izgradnji šire društvene svijesti, te medija, poseno radija koji u fookusu ima OSI populaciju.

Koliko je teško izbalansirati dnevne aktivnosti, preporuke o cijepljenju kada su u pitanju MS i Covid te kako podnosi nove terapije (dugo čekane) i Ocrevus, samo su neke od tema razgovora.

NAJVAŽNIJE JE „MI“

Radio 92 – Slavonski Brod

Djeca s autizmom vrlo često koriste zamjenicu “ti” umjesto “ja”, a sebe često nazivaju svojim imenom. To je samo jedna od specifičnosti, a više o svemu, imali smo priliku upoznati u Tjednu svjesnosti o autizmu koji je održan u organizaciji udruge Plavi cvijet.

Gošće emisije su  bile Ivana Potnik i Vedrana Rudaj ,majke djece s teškoćama u razvoju ,članice Udruge “Plavi cvijet ”.

Razgovarali smo o nizu tema kao što su; koliko je važna  edukacija roditelja,  koliko je teško balansirati između posla, kućnih obveza, potreba djeteta s teškoćama u razvoju i ostatka obitelji, koliko je sustav prilagođen potrebama roditelja, koliko su postojeći mehanizmi podrške dobri…

Nadamo se da je bar ovaj Tjedan dao poticaj da je nebitno „ti“ ili „ja“ – najvažnije je „mi“!

NEREALISTIČNI POGLED NA SVIJET…

Radio 92 – Slavonski Brod

Sretni smo što u sklopu projekta “Zajednica bez granica” imamo priliku  surađivati i podići svijest, i nadamo se poboljšati mentalno zdravlje naše zajednice. Zahvaljujemo Udruzi za unapređenje mentalnog zdravlja “Vrapčići” što nas upućuje i menotrira naše emisije. A naš eter otvoren je za sve.

Ovaj puta su ga obogatili svojom životnom pričom Franjo i Magdalena, a uz stručni dio psihologinje Josipe Erdeeši, s “druge strane” mikrofona, bila je volonterka Udruge, Tena Gunčević.

Magdalena i Franjo podijelili su s nama svoje iskustvo suživota sa shizofrenijom i opisali vlastita suočavanja s nerealističnim pogledom na svijet, neprimjerenim emocijama i drugim tešoćama koje se javljaju uslijed shizofrenije.

KAMO PUTOVATI? GDJE JE PRISTUPAČNO…

Radio 92 – Slavonski Brod

U emisiji razgovaramo sa Sinišom Kekić, osnivačem specijalizirane putničke agencije za osobe s invaliditetom Travabled. Siniša je osoba s invaliditetom, i upravo invalidska kolica postala su mu poticaj da da pregled kako i gdje osobe s invaliditetom mogu putovati bez prepreka.  razgovarali smo o arhitektonskim barijerama, neprilagođenim objektima, općenito gradovima u Hrvatskoj.  Siniša je, što se tiče prilagođenog turizma, pohvalio  germanske zemlje,prijevoznika Flixbus, Dubrovnik kao donekle prilagođen hrvatski grad. Razgovarali smo naravno i o preprekama – nedovoljna educiranost zetovaca, koji nekada ni ne pomognu osobi s invaliditetom, platforme koje su, kao u Slavonskom Brodu na željezničkom kolodvoru,napravljene, ali zaključane… Sinišina poruka je jasna- prilagođeni turizam je prioritet za razvoj zemlje i društvene svijesti!

VIRGINIA WOOLF, CATHERINE ZETA JONES, AMY  WINEHOUSE…

Radio 92 – Slavonski Brod

Edukativno, informativno i emotivno, zahvaljujući Udruzi Vrapčići i Josipi Erdeši, stručnoj psihologinji, snimili smo još jednu u nizu specijaliziranu emisiju. Tema je bipolarni afektivni poremećaj- razlika između depresivne i manične faze, uzroci, liječenje. O svakodnevnoj funkcionalnosti i suživotu s BAP razgovarali smo Biljanom Ljubović, članicom  udruge Vrapčići. Biljana nam je opisala kako je izgledao njen život od prepoznavanja simptoma, dijagnoze, do toga kako danas živi s BAP-om i koliko to utječe na svakodnevni život te zašto je važno biti dio udruge.

TOKIO NIJE DALEKO!

Radio 92 – Slavonski Brod

Hrvatski paraolimpijski odbor, tradicionalno početkom kalendarske godine, organizira Svečanost hrvatskog paraolimpijskog sporta i proglašenje najuspješnijih sportaša Hrvatskog paraolimpijskog odbora za prethodnu godinu.Radi pandemije COVID 19, odlučeno je da se ove godine održi virtualno, uz prijenos na HTV2. Gost naše emisije  je predsjednik HPO Ratko Kovačić. Razgovarali smo o  svečanosti dodjele  nagrada, i nagrađenima. O povijesti stvaranja HPO od 8. rujna 1964. godine kada je  osnovan “Savez za šport i rekreaciju invalida Hrvatske” do 28. listopada 2006. kada Savez nastavlja djelovanje kao Hrvatski paraolimpijski odbor. O nizu medalja koje su paraolimpijci-sportaši osvojili. Naravno, najavili smo Tokio u rujnu ove godine;

-Pred našim paraolimpijcima je borba za kvalifikacije koje moraju biti odrađene za odlazak u Tokio, vremena je malo jer se zbog pandemije mnoga natjecanja visoke razine nisu održala, istaknuo je Kovačić.

„MA,  TO JE SAMO MS…“

Radio 92 – Slavonski Brod

Vladimir Delač član je Društva multiple skleroze Brodsko-posavske županije,  i naš dragi sugovornik  u studiju (Vlado ima pravi radijski glas J ).  Razgovarali smo o svim preprekama i izazovima u suživotu s MS-om.  Vlado ima dvojicu sinova ( mlađi ima tek šest mjeseci), a izazov „biti tata“ prihvatio je spremno.  – MS je bolest koja ima tisuću lica, i jednako toliko prepreka, ali i životnih izazova. Uz udrugu, prijatelje, i aktivnosti koje tamo imamo, naravno, najvažnija je potpora obitelji. Život s MS-om je težak, ali sam ipak sretan čovjek, rekao je Vladimir.

DAN ZLATNE VRPCE

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu Međunarodnog dana djece oboljele od malignih bolestii,  Dana zlatne vrpce (15.veljače) razgovarali smo s Liljanom Vuletić, predsjednicom Udruge Ljubav na djelu. Ljiljana ima kći Antoniju, i svoj život posvetila je borbi za njezin oporavak i prilagodbu, a kroz svoju borbu, kao predsjednica Udruge, bori se i za druge. Dobitnica je i nagrade Ponos Hrvatske.

Svrha Zlatne vrpce  je informirati javnost o problemima najmlađih bolesnika te prikupiti sredstva za njihovo liječenje i podršku roditeljima oboljele djece. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj godišnje od malignih bolesti oboli između 150 i 180 djece i mladih. Najčešće od leukemije, malignih tumora mozga i leđne moždine te limfoma.

“PRUŽAM TI RUKU”

Radio 92 – Slavonski Brod

Udruga ‘Pružam ti ruku’ Umag, Associazione ‘Ti porgo la mia mano’ Umago je neprofitna organizacija za promicanje, razvitak i unapređenje položaja djece s poteškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji, kroz ranu intervenciju, re/habilitaciju, savjetodavnu i stručnu pomoć, a predsjednica ove udruge, naša sugovornica  je Tatjana Bakran. Tatjana je majka četvero djece, troje odraslih i petogodišnjeg Roka koji ima autizam. U emisiji smo razgovarali o svim Tatjaninim projektnim i društvenim aktivnostima te preprekama na koje nailazi kao majka.

-Voljela bih da se roditelji više i češće obrate za podršku, većina njih smatra da mogu sami i bez podrške van institucija. Nadam se da ćemo svojim akcijama još više informirati i obrazovati našu djecu i cijelu zajednicu da bolje razumije i prihvati djecu s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom, – ističe Tatjana Bakran.

NAŠ SAŠA

Radio 92 – Slavonski Brod

Najbolji i najteži novinarski zadatak je ugostiti i javnosti predstaviti nekoga svog, nekoga s kim surađujete. Upravo tako je i nama bilo u razgovoru s našim radijskim volonterom – Sašom Drinićem.

Saša je govorio o svojoj profesiji – novinarstvu te o preprekama, odnosno izazovima s kojima se susreće kao osoba s invaliditetom.  Mi kao radijska obitelj, neizmjerno smo ponosni i zahvalni što imamo Sašu.

-Veliko mi je zadovoljstvo što se kroz godine rada i pojavljivanja na najrazličitijim događajima, na terenima u gradu i izvan grada, dogodilo to da me sugovornici uistinu ne doživljavaju kao osobu s invaliditetom i kao osobu u kolicima. Nisam nikada doživio da je netko smatrao neprimjerenim kada se pojavim negdje s mikrofonom i kada počne razgovor i interakcija. Mislim da ljudi ne primjećuju da sam u kolicima, da to nadoknađujem nekom drugom aktivnošću, spretnošću možda u verbalnom smislu. Zbog toga sam jako zadovoljan i sretan, poručuje novinar Saša Drinić.

FILIP VOLI RADIO

Radio 92 – Slavonski Brod

U sklopu projekta  Zajednica bez granica u suradnji s Udrugom Vrapčići održana je Edukacija za medijske djelatnike o standardima izrade lako razumljivih informacija za osobe s intelektualnim poteškoćama.  Produkt radionice  je i izrada prilagođenih radijskih emisija. U drugoj po redu emisiji ugostili smo Josipu Erdeši, psihologinju i stručnu voditeljicu u Udruzi za unapređenje mentalnog zdravlja Vrapčići iz Slavonskog Broda, i u drugom  dijelu emisije Filipa koji je osoba s intelektualnim teškoćama, i njegovu majku Vedranu Rudaj. Mikrofon smo prepustili našoj kolegici Ivani Imrešković.

– Osobe s intelektualnim  teškoćama imaju brojna znanja, vještine i interese, vole se družiti te ih nikada ne treba doživljavati kao višak ili kao nekoga tko nije od koristi društvu. Treba razumijeti da i oni mogu mnogo toga doprinijeti svojoj zajednici, baš kao i ljudi bez intelektualnih teškoća, istaknula je Josipa Erdeši.

KAKO POMOĆI SLIJEPIM OSOBAMA NAKON POTRESA?

Radio 92 – Slavonski Brod

Zamislite kako je biti slijepa osoba u situaciji kao što je potres? Nakon razgovora s predsjednikom Udruge slijepih Sisačko -moslavačke županije, Sisak, Dankom Tomanićem, moramo apelirati, pomoći!

Razmjere ovog razornog potresa nismo još u stanju procjeniti, ali znamo da su mnogi naši članovi morali napustiti svoje domove i potražiti organizirani smještaj ili otići kod svoje rodbine.  Procjenjujem da će nam biti potrebni i timovi za psihološku podršku slijepim osobama koje su u velikom šoku i strahu.  Ono što je najbitnije znati jest činjenica da su sačuvani životi svih naših članova i djelatnika Udruge. Zahvaljujem, svima onima koji su nas zvali i dijelili sa nama ovu tragediju, poručio je predsjednik Udruge Danko Tomanić.

ZA „POSEBNE“ ZUBIĆE – POSEBAN ZUBAR!

Radio 92 – Slavonski Brod

Zamislite da vas boli zub, a ne možete to nikome objasniti? Ili  da je najbliži stomatolog u Osijeku ili Zagrebu, a na termin morate čekati minimalno dva tjedna?

Nedostatak zdravstvene zaštite (stomatološke), samo je jedan od problema iz zdravstvenog sustava s kojim se susreću djeca s autizmom, odnosno njihovi roditelji.

O ovoj temi, razgovarali smo s Ivom Alilović Klarić, predsjednicom Udruge Plavi cvijet,  koja nam je opisala kako je bilo suočiti se s jednom ovako teškom situacijom, a  u nadi da ćemo potaknuti da naši najmlađi  u Slavonskom Brodu dobiju svu potrebnu zdravstvenu zaštitu.

KNJIŽNICA BEZ PREPREKA

Radio 92 – Slavonski Brod

Jedan od iznimno važnih pomaka i projekata je Hrvatska knjižnica za slijepe. O povijesti, fundusu, izdanjima  i tonskim zapisima knjiga razgovarali smo s ravnateljicom Karolinom Zlatar Radigović. Naravno, ne samo knjige nego i knjižnica su u potpunosti prilagođeni slijepim i slabovidnim osobama, pa i na taj način da zapošljavaju slijepe osobe. U drugom dijelu emisije  razgovarali smo s Ivanom Vinko,  diplomiranom knjižničarkom. Ivana je govorila o svome životu, slijepa je od rođenja, završila je Filozofski fakultet u Zagrebu, radi posao koji voli. Ipak još uvijek nailazi na prepreke – prije svega one arhitektonske – i apelira; ne ostavljajte bicikle tamo gdje im nije mjesto!

SLAVEN I SAŠA NA „PUTU OKO SVIJETA“

Radio 92 – Slavonski Brod

U posljednjoj emisiji „O nama, uvijek s nama“, ove ne tako dobre godine, Saša Drinić razgovarao je s poticajnim sugovornikom: Slaven Škrobot je, kako sam za sebe kaže, pustolov i strastveni zaljubljenik u glazbu i putovanja. Ima 34 godine i svaku priliku koristi za istraživanje svijeta, a njegov blog postaje sve popularniji. I Slaven, i Saša radijski povezani eterom, razgovarali su iz nešto drukčije perspektive – iz invalidskih kolica. Ta, za njih neograničavajuća okolnost,  svima nam je dala nadu za bolje sutra, i potvrdila da ništa nije nemoguće.

#OBOJIMOJMRAK

Radio 92 – Slavonski Brod

Prije 30 godina, Mira Katalenić, predsjednica Udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet, imala je viziju da pas pomagač bude besplatno dodijeljen svakoj obitelji ili osobi koja ga treba i želi. Njezina vizija postala je i misija zbog koje su danas mnoge obitelji bogatije za jednog člana – nemjerljivu pomoć i vjernog prijatelja.

Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet pokrenula je kampanju #OBOJIMOJMRAK, a cilj je prikupiti 100.000 kuna za školovanje budućeg psa vodiča, upravo začetnici cijele ideje, Oboji moj mrak predsjednici udruge, Miri Katalenić. O ovoj temi razgovarali smo s Anom Odak koja je uime Udruge zadužena za medije.  Mirinom sadašnjem psu vodiču dijagnosticiran je dijabetes zbog kojeg, sa svojih nepunih šešt godina, više ne  može obavljati svoj posao. Njegovu ulogu preuzet će  vitalniji pomoćnik.

Nadamo se da smo i mi doprinjeli da Mira čim prije dobije još jednog člana obitelji koji će joj pomoći i učiniti okruženje sigurnijim, pristupačnijim.

(PRED)BLAGDANSKA DEPRESIJA

Radio 92 – Slavonski Brod

U sklopu projekta “Zajednica bez granica”, u suradnji s Udrugom za unapređenje mentalnog zdravlja “Vrapčići” snimili smo emisiju prilagođenu osobama s intelektualnim poteškoćama, i naravno, svim slušateljima. Uz stručnu sugovornicu, psihologinju Udruge, Josipu Erdeši, gost emisije bio je Saša Safundžić, a tema (pred)blagdanaska depresija.

Neka od pitanja na koje je Saša odgovorio bila su;

Kako se osjećate vezano uz nadolazeće blagdane?

– Prazno i tužno. Teško mi je kad vidim kako drugi imaju bogate, ispunjene živote te mi se čini da moj život ništa ne vrijedi. Svi se okupljaju, druže, vole, poklanjaju si poklone, a ja se osjećam usamljeno i kao da sam teret bližnjima. Nisam za veselje i ne volim gledati druge kako se vesele. Znam da to u stvarnosti nije tako, ali tako se osjećam. Zato imam članove svoje udruge koji me na to svakodnevno podsjećaju.

Što vam pomaže prebroditi ovo teško razdoblje?

Pomažu mi prijatelji koji mi stalno govore kako ne smijem biti tako negativan i imati crne misli.

Ukupna vrijednost projekta: 923.433,65 HRK

Projekt je sufinanciran 85% u iznosu od 782.795,13 HRK iz sredstava Europskog socijalnog fonda te Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali.

Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Društva multiple skleroze Brodsko-posavske županije.

O ČEMU SU RASPRAVLJALI ČLANOVI STRUČNOG SAVJETA POSI?

Radio 92 – Slavonski Brod

U virtualnom okruženju, održan je 3. ovogodišnji sastanak 4. saziva Stručnog savjeta Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom. O čemu je bilo riječi na sastanku, razgovarali smo sa zmjenikom pravobraniteljice Darijom Jurišićem.

Zbog trenutnih okolnosti vezano za COVID-19, kao posebni problemi prepoznati su nedostupnost zdravstvenih usluga, terapijskih i rehabilitacijskih postupaka usmjerenih na održavanje zdravstvenog stanja, nedostatak ili ograničenost osobne asistencije, nedostatak bolničkog osoblja i antidekubitalne opreme u bolničkim ustanovama te drugi brojni izazovi koji onemogućavaju normalan život i funkcioniranje osoba s invaliditetom i njihovih bližnjih.

Zamjenik pravobraniteljice Darijo Jurišić istaknuo je; – Posebna rasprava vodila se vezano uz najavu dolaska cjepiva i procese procjepljivanja stanovništva gdje još uvijek postoji veliki broj nepoznanica. Kao izazov se postavilo pitanje obveze cijepljenja osobnih asistenata. Zatim su otvorena pitanja – što činiti kada oba roditelja djeteta s teškoćama obole od korone; kako dodatno pružiti psihološku pomoć osobama s invaliditetom; kako se nositi s izazovima koji se mijenjaju iz dana u dan…

Članovi Stručnog savjeta iskazali su i  nezadovoljstvo zbog ne donošenja izmjena i poboljšavanja važećeg zakonskog okvira, kao i načina i sporosti rada pojedinih radnih skupina osnovanih pri nadležnim ministarstvima. Naglašeno  je veliko nezadovoljstvo odgađanjem donošenja okvira za osobnu asistenciju i inkluzivni dodatak te odgađanje donošenja izmjena i dopuna važećeg Zakona o socijalnoj skrbi. Prema dostupnim informacijama većina ovih pitanja se odgađa za 2022. godinu.

Ukupna vrijednost projekta: 923.433,65 HRK

OTVORI(TE) OČI

Radio 92 – Slavonski Brod

U ovotjednoj emisiji razgovarali smo s Liviom Mjeda predsjednicom Udruge “… i djeci s ljubavlju” iz Rijeke. Članovi udurge osmislili su kalendar  “Otvori oči” koji je u 2020. godini sufinacirao Grad Crikvenica i  Općina Kostrena.

-U ovoj 2020 godini u vrijeme Covid-a i velikih mjera predostrožnosti uspjeli smo projekt podignuti na višu razinu-digitalnu platformu te omogućiti školama i roditeljima da se uključe u projekt prevencije vida te omogućiti istraživanja putem edukativnog animiranog filma podatke o broju slabovidne djece ili djece s poteškoćama vida, istaknula je predsjednica Udruge.

U 2020. godini udruga nastavlja sa senzibilizacijom javnosti projekta „Želimo vježbat vid“, s ciljem otvaranja i opremanja kabineta u Rijeci za rehabilitaciju djece s poteškoćama vida s područja Primorsko-goranske županije. Djeca  s problemima vida primorana su na duge liste čekanja i putovanja u Zagreb, s obzirom da takva rehabilitacijska jedinica ne postoji u Primorsko-goranskoj županiji.

“ISPOD POVRŠINE”

Radio 92 – Slavonski Brod

Istraživanja pokazuju da čak 1 od 10 osoba u Hrvatskoj pati od depresije,  međutim rijetki ju prepoznaju. Kako bi osvijestili javnost o problemu depresije i potaknuli oboljele na liječenje Hrvatsko psihijatrijsko društvo i agencija Bruketa&Žinić&Grey napravili su kampanju “Ispod površine”. Ideja se temelji na činjenici da osobe koje pate od depresije to često uspješno skrivaju od okoline, trudeći se živjeti kao da bolesti nema, što može dovesti do sve težih posljedica po zdravlje. O kampanji i načinu kako se boriti protiv depresije razgovarali smo s Almom Mihaljević Peleš, predsjednicom Hrvatskog psihijatrijskog društva.

IZGRADNJA BOLJEG

Radio 92 – Slavonski Brod

U znatno drukčijim uvjetima, i ove godine, obilježavamo Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Ujedinjeni narodi ovogodišnji Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježavaju pod motom Izgradnja boljeg: prema svijetu nakon COVID-a 19 koji uključuje osobe s invaliditetom, pristupačan je i održiv. Stoga u skladu s UN motom pozivamo hrvatske građane da ovu krizu pretvorimo u priliku za izgradnju društva bez prepreka uistinu jednakih mogućnosti, poručuje pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak.

U povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, razgovarali smo s Darijom Jurišić, zamjenikom pravobraniteljice za osobe s invaliditetom o statusu OSI populacije i problemima s kojima se suočavaju te važnosti nezavisne institucije pravobraniteljice u zaštiti i borbi za njihova prava. U drugom dijelu emisije razgovarali smo sa Željkom Pudićem, predsjednikom gradskog Povjerenstva OSI i predsjednikom Društva multiple skleroze BPŽ;

-Uz sve projektne aktivnosti koje poboljšavaju život osobama s invaliditetom, jedna od najvažnijih je druženje koje je ove godine onemogućeno. Nema poznate fešte u Bukovlju ni naše najbitnije aktivnosti – obilazak teško pokretnih i nepokretnih članova Udruge ususret Božiću.

FILM, PREDSTAVA, MISA  “BEZ GRANICA”

Radio 92 – Slavonski Brod

Kada je u pitanju život i prilagodba djece s autizmom i zajednice u kojoj žive, Udruga Plavi cvijet pomiče granice u našem gradu. Za Radio92  razgovarali smo s predsjednicom Udruge Ivom Alilović Klarić koja je istaknula da su članovi/roditelji itekako aktivni i pomiču granice – tako su u suradnji s Cinestarom imali prilagođenu filmsku večer, a Kazališna družina “ Ivana Brlić-Mažuranić”  izvela je prilagođenu predstavu  “Evo poze Ezopove”. Ono što roditelje i djecu je posebno razveselilo je bila sveta misa u slavonskobrodskom Franjevačkom samostanu: – Održana je prva misa za našu djecu, misa na kojoj su naša djeca mogla biti ono što jesu, gdje nismo morali stalno ih umirivati i opominjati, a mi nismo imali konstantan grč u želudcu. Zahvaljujemo se na gostoprimstvu i veselimo se novom susretu!, istaknula je Iva Alilović Klarić.

BOBATH KONCEPT

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu edukacije za fizioterapeute koja je protekli vikend održana u Pakracu naš sugovornik bio je Siniša Almaši, Bobath terapeut. Bobath koncept je individualni terapeutski pristup koji se temelji na ponovnom učenju normalnog pokreta i držanja tijela, a usmjeren je na rješavanje problema osobama koje imaju teškoće u funkciji, držanju ili kretanju radi oštećenja u centralnom živčanom sustavu (moždani udar, povrede glave, multipla skleroza…). Cilj tretmana je optimalno poboljšati izvođenje dnevnih aktivnosti i ostale participacije u društvu. Svaki čovjek ima potencijal za poboljšanje kretanja tako da izaberemo položaje, aktivnosti i tehnike koje njima i njihovom motoričkom sposobnosti najbolje odgovaraju. Terapeut radi zajedno s pacijentom, daje jasne informacije rukama i uči ga iznova ili poboljšava izvođenje određenih pokreta i aktivnosti svakodnevnog života.

PROBAJTE BARICU!

Radio 92 – Slavonski Brod

U današnjoj emisiji imali smo poticajnu gošću – 36. godišnju Maju koja boluje od multiple skleroze (Maja u šali kaže da je MS  njena podstanarka), ali iz Majine životne promjene vidljivo je da je MS bila poticaj za zdravi život. Maja je nakon dijagnoze, dobila otkaz. A sve to negativno, pretvorila je u pozitivno i zdravo – otvorila vlastiti posao i počela s zdravim (možemo reći i sretnim) načinom života. Majina promjena je postala i njen brand – Nutty BARica i NUTTY byMaja. Radi  se o zdravim, potpuno prirodnim energetskim pločicama, koje ne mogu biti bolji  doručak ili snack.  Maja kaže; – Uskoro ćemo morati uzeti i partnera za dostave jer smo jednostavno preplavljeni poslom.

Bravo za Maju, a mi jedva čekamo probati BARicu!

EDUKATIVNO I RAZUMLJIVO

Radio 92 – Slavonski Brod

U sklopu projekta „Zajednica bez granica“ u prostorima Društva multiple skleroze Brodsko-posavske županije i u suradnji s Udrugom za unapređenje mentalnog zdravlja „Vrapčići“ održana je dvodnevna edukacija  za novinare Radija92 fm o standardima izrade lako razumljivih informacija za osobe s intelektualnim poteškoćama. Predavačice,  u prvom dijelu Dijana Rac, i u drugom dijelu Dubravka Ergović i Josipa Erdeši, sudionicima su objasnile pravila i standarde te moguće probleme, odnosno nerazumijevanje koje se može pojaviti u komunikaciji s osobama s intelektualnim poteškoćama te na koji način te probleme izbjeći i napraviti dobar/razumljiv medijski  prilog. U sklopu edukacije održano je i niz zanimljivih, praktičnih vježbi komunikacije. O tome koliko su teme vezane za osobe s intelektualnim poteškoćama još uvijek nedovoljno zastupljena i istražena tema u medijima i zajednici, naglasile su voditeljice projekata  Marta Kljaić Martić (Udruga Vrapčići) i Irena Vukas Cufalar (Radio92fm).

“BRKATI STUDENI”

Radio 92 – Slavonski Brod

U tijeku je Movember – “brkati studeni” mjesec kada gradimo svijest o raku prostate.

O javnozdravstvenoj kampanji Movember – “brkati studeni” razgovarali smo s glavnom tajnicom Hrvatske lige za borbu protiv raka Nedom Ferenčić Vrban. U kampanji je naglašeno da je rak prostate drugi najčešći zloćudni tumor u muškaraca, da se vrlo lako dijagnosticira, u početnoj je fazi razmjerno lako izlječiv operacijom ili zračenjem u gotovo 100% slučajeva i da se d dijagnosticira iz krvi mjerenjem PSA (prostata specifičnog antigena). Iz Lige ističu da su javneozdravstvene kampanje važne jer doprinose smanjenju pojavnosti i smrtnosti od raka prostate u Hrvatskoj.

RAD S LJUDIMA, ZAJEDNICOM

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu Svjetskog dana radne terapije razgovarali smo sa Sašom Radić, predsjednicom Hrvatske udruge radnih terapeuta koja promiče profesionalne interese radnih terapeuta, etičnost u provođenju radnoterapijske djelatnosti i kvalitetu radnoterapijskih usluga u Republici Hrvatskoj, a okuplja stručne prvostupnike radne terapije i studente radne terapije.

Udruga je već dvadeset godina vrlo aktivna u promicanju najvažnijih životnih vrijednosti: zdravlja, dobrobiti i kvalitete svakodnevnog života, kao temeljnih postavki struke radne terapije.

Svim radnim terapeutkinjama i terapeutima, studenticama i studentima radne terapije te svim zaljubljenicima u radnu terapiju čestitamo Svjetski dan radne terapije!

HIPERAKTIVNI SANJARI

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu Tjedna ADHDA-a u Hrvatskoj o provedenim olnline predavanjima i aktivnostima udurge Buđenje razgovarali smo s potpredsjednicom udruge  Anamarijom Ružak. U emisiji smo se dotaknuli pitanja kao što su: broj djece i odraslih s ADHD – om, kako prepoznati ADHD – simptomi, podružnice, ADHD Europe… U drugom dijelu emisije najavljejemo on – line predavanja  koje će biti 27.listopada,  naziva “Hiperaktini sanjari u 21. stoljeću”, uz moderatoricu predavanja biti Anamariju Ružak,  a predavač će biti  Marko Ferek, predsjednik udruge Buđenje, koji će se javiti javlja iz Vijetnama. Predavanje je besplatno i može se prije samoga početka logirati putem web stranice udruge Buđenje.

POSTUPAJ S PAŽNJOM!

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu Svjetskog dana osteoporoze (20. listopada) razgovarali smo s Blaženkom Miškić, pročelnicom službe za internističke bolesti slavonskobrodske Opće bolnice, ujedno i  osnovačicom  prvog  multidisplinarnog tima za osteoporozu u zemlji. – Ova bolest ne boli i, ako čovjek ne dobije prijelom, koji je prvi znak osteoporoze, praktički se i ne javi liječniku. Zato multidisciplinarni pristup bitan, jer uključuje liječnike specijaliste, koji prijelome vide odmah nakon traume – kazala je voditeljica dr. Blaženka Miškić.

S ciljem što ranijeg otkrivanja bolesti Hrvatsko društvo za osteoporozu u sklopu kampanje „I to je osteoporoza, postupaj s pažnjom“ organizirat će besplatne preglede mjerenja gustoće kosti, kada to bude omogućavala epidemiološka situacija. Građani će se moći telefonski naručiti na broj telefona koji će biti objavljen na mrežnim stranicama Hrvatskog društva za osteoporozu i obaviti pregled koji im može spasiti život.

POTRAGA ZA SREĆOM

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu Svjetskog dana mentalnog zdravlja (10. listopada), Festival mentalnog zdravlja u organizaciji udruge Vrapčići  “Ok je ne biti ok” započeo je predavanjem “Potraga za srećom”  dr.med. Igora Salopeka u velikoj dvorani Gradske knjižnice u Slavonskom Brodu. Nastavak neformalnog dijela Festivala, uz pridržavanje svih epidemiooloških mejra održan je u Tvrđavi, a subotnju aktivnost privukla je mnoge Brođane na “kavu s psihologom”. U sklopu emisije razgovarali smo s predavačem Igorom Salopekom, predsjednicom udurge Vrapčići Dubravkom Ergović i članom Franjom Tomićem, koji je istaknuo da je u očuvanju mentalnog zdravlja itekako važno uključivanje u udrugu.

ŽIVIMO PROMJENE!

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu Svjetskog  dana cerebralne paralize, 6. listopada, razgovarali smo s Đurom Cerančevićem, voditeljem  projekata Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize. Savez okuplja 32 udruge, i vrlo su aktivni projektno i u borbi za prava osoba s invaliditetom. Prilagođeni uvjetima, održavaju online kampanje i digitalne konferencije. – Neke od važnih tema, područja o kojima se treba govoriti su  osobna asistencija, sportske aktivnosti, inkluzivni dodatak, istaknuo je Đuro Cerančević.

Drugi dio emsisije, posvetili smo lokalno – slavonskobrodskoj udruzi Loco moto o čijim smo aktivnostima, projektima i rpoblemima razgovarali s predsjednicom udurge Goradnom Mišković.

LISTOPAD – MJESEC BORBE ZA ZDRAVLJE

Radio 92 – Slavonski Brod

Listopad je itekako aktivan i borbeni mjesec kada su u pitanju razne kampanje koje promiču prevenciju i zdrav način života. Listopad je Mjesec borbe protiv raka dojke. Niz događaja, i najava organizira Hrvatska liga za borbu protiv raka, a u našoj emsiji O nama, uvijek s nama gost je bio predsjednik Lige protiv raka prof.dr.sc. Damir Eljuga, dr.med.,specijalist ginekologije i porodništva,subspecijalist ginekološke onkologije,primarijus i viši znanstveni suradnik.

Uz Mjescec borbe protiv raka, ragovarali smo i o Danu ružičaste vrpce (3. listopad), najavili Globaton – planinarenjem protiv ginekološkog raka, Dan plave vrpce – ILCO, Europa Donna,  o tome kako je prošao Terry Fox Run. Niz tema, aktivnosti i najava, uz onu najvažniju poruku – prevencija prije svega, čuvajte svoje zdravlje!

BEZ GRANICE – U ETERU I DRUŠTVU

Radio 92 – Slavonski Brod

Predstavnici Društva multiple skleroze Brodsko-posavske zajednice  i  Radija 92 fm u Slavonskom Brodu su  održali  uvodnu konferenciju projekta „Zajednica bez granica“ na kojoj su predstavili glavne ciljeve i aktivnosti projekta koji će provoditi dvije godine. Uz sudionike konferencije, partnere s Radija Sunce iz Splita, posebni gosti su bili predstavnici Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić, zamjenik pravobraniteljice  i Mario Burek, savjetnik iz područnog ureda u Osijeku, koji su nakon konferencije, održali i prvu u nizu edukacija za novinare.

– Eter nema granica, u njemu nema barijere pa je prikladan i naziv projekta ‘Zajednica bez granica’. One društvene barijere, pak, nastojimo smanjiti što je više moguće. Projekt je dugoočekivan i spremni smo za realizaciju. U sklopu projekta emitirat ćemo stotinjak radijskih emisija, ali tu su i edukacije poput ove namijenjene medijskim djelatnicima. I nas kojima su osobe s invaliditetom svakodnevno u fokusu, važno je podsjetiti i stalno educirati kada su u pitanju pitanja i prava osoba s invaliditetom, rekla je voditeljica projekta Irena Vukas Çufalar.

MEĐUNARODNI TJEDAN GLUHIH

Radio 92 – Slavonski Brod

Ovaj tjedan u eteru smo obilježili  Međunarodni tjedan gluhih i Međunarodni dan znakovnih jezika. Na žalost, zbog trenutne epidemiološke situacije sve aktivnosti bile su virtualne. O ovoj temi,projektima i aktivnostima razgovarali smo sa stručnom suradnicom Saveza, Zdravkom Baštijan. Hrvatski savez gluhih i nagluhih organizira aktivnosti i djeluje u svrhu gluhih i nagluhih osoba na području Republike Hrvatske. Jedna od aktivnosti Saveza je i zagovaranje prava koja proizlaze iz socijalnog i mirovinskog sustava kod donositelja odluka, a to radi sudjelovanjem u radnim skupinama za izradu prijedloga nacrta zakona i ostalim stručnim tijelima važnim za zajednicu Gluhih.

PLAVI CVIJET-PODRŽAVA I EDUCIRA

Radio 92 – Slavonski Brod

Udruga Plavi cvijet – udruga roditelja i osoba s poteškoćama šireg autističnog spektra iz Slavonskog Broda i udruga Loris – udruga odgajatelja predškolskog odgoja BPŽ  organiziraju u Gradskoj knjižnici u Slavonskom Brodu “Tjedan sustavne podrške odgojno – obrazovnim djelatnicima u radu s djecom sa TUR-om”. O samom događaju, važnosti educiranih kadrova i samoj interakciji svih dionika razgovarali smo s Ivom Klarić, glavnom koordinatoricom Udruge Plavi cvijet.  Antonija Vukašinović, predsjednica udruge Loris govorila je o podršci djeci s teškoćama u razvoju. Važno je informiranje lokalne zajednice, inkluzija djece u vrtiću i školi, ali najvažnije je senzibiliziranje javosti prema djeci s teškoćama u razvoju. Edukacije su besplatne, a stručnjaci su vrhunski te će biti svima od velike koristi. Predavanja će biti snimljena i dostupna svima koji ne mogu sudjelovati.

SVJETSKI DAN LIMFOMA

Radio 92 – Slavonski Brod

U povodu Svjetskog dana limfoma koji se obilježava 15. rujna o aktivnostima vezanim uz ovaj datum i o bolesti, i važnosti podrške oboljelima od leukemije razgovarali smo s Draženom Vincekom, predsjednikom HULL Podružnice Varaždin i krovne Hrvatske udruge leukemija i limfomi. Mjesec rujan je mjesec hematoloških bolesti. Daljnje aktivnosti obilježiti će 22. rujna – Svjetski dan kronične mijeloične leukemije, i u listopadu Svjetski dan mijelodisplastičnog sindroma.

Važnost zajedničkog djelovanja je i činjenica da su se izborili da neki od lijekova dođu na liste. A najvažnije je organizirati članovima  stručna savjetovanja, predavanja, psihosocijalna podrška… Izdaju brošure u tiskanom i PDF formatu, a mogu se pogledati na stranici HULL-a. Oni su i dio Saveza -Uz sve prepreke, pozitivno razmišljanje pomaže oboljelima, poručuje Dražen Vincek.

VRAPČIĆI I PEER PODRŠKA

Radio 92 – Slavonski Brod

Udruga za unaprjeđenje mentalnog zdravlja Vrapčići iz Slavonskog Broda primila je u Velikoj dvorani Gradske knjižnice Slavonski Brod partnerske udruge iz šest hrvatskih gradova kako bi predstavili svoje udruge te zajedno približili svrhu i dobrobiti ovog projekta građanima Slavonskog Broda, uz najavu projektnih aktivnosti.

Predsjednica Udruge Vrapčići, Dubravka Ergović Novotny izrazila je zadovoljstvo što je udruga partner na jednom ovakvom projektu koji donosi sveobuhvatniji pristup oporavku osoba sa psihosocijalnim teškoćama.

Iz Udruge Ludruga iz Zagreba govorila je Ksenija Kapelj, koordinatorica projekta, koja je detaljno opisala glavne projektne aktivnosti i istaknula vrijedan doprinos ovog projekta u obliku različitih edukacija za peer stručnjake i edukacije namjenjene profesionalcima koji rade s osobama s psihosocijalnim poteškoćama.

Provedba projekta obuhvaća sedam hrvatskih gradova, a to su Zagreb, Dubrovnik, Split, Osijek, Vukovar, Slavonski Brod i Ogulin, a trajanje projekta je osamnaest mjeseci. Nositelj projekta je Udruga Ludruga iz Zagreba, a partneri na projektu su: Udruga za psihosocijalnu pomoć Susret iz Zagreba, Udruga za unaprjeđenje mentalnog zdravlja Vrapčići iz Slavonskog Broda, Koalicija za rad sa psihotraumom i mir iz Vukovara, Udruga za zaštitu i promociju mentalnog zdravlja u zajednici Gita iz Ogulina, Udruga za zaštitu prava psihijatrijskih pacijenata i unapređenje duševnog zdravlja i kvalitete života Lukjernica iz Dubrovnika, Centar za pružanje usluga u zajednici Ja kao i ti iz Osijeka i Udruga Feniks iz Splita.

Projekt se provodi u okviru instrumenta „Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici- Faza I.“ i u potpunosti je financiran iz Europskih investicijskih i strukturnih fondova. Projektom je planirana i provedba jednodnevne informativne i iskustvene radionice “Aktivno slušanje i efektivna komunikacija” te dvodnevni trening facilitatora i radionica za osnivanje grupa peer podrške. Peer podrška uključuje osobe koje imaju iskustvo oporavka od psihičke bolesti ili poremećaja te predstavljaju pružatelje pomoći, nade i podrške onima koji su na početku procesa oporavka. Zašto je to važno, ne samo za osobe koje se susreću s tim problemom, nego i za nas kao zajednicu, rekla nam je Marta Kljaić Martić, voditeljica programa.

MEDIJI ZAJEDNICE – POČINJE  „ZAJEDNICA BEZ GRANICA“

Radio 92 – Slavonski Brod

Uvodna konferencija projekta „Zajednica bez granica“UP.02.1.1.10.0025 bit će održana u petak, 25. rujna 2020. godine u 11 sati u prostorijama Radija 92 FM, Petra Krešimira IV 12, Slavonski Brod. Korisnik projekta je Društvo multiple skleroze Brodsko – posavske županije, a partner na projektu Županijska liga protiv raka – Split, dok su posrednička tijela  na projektu Posredničko tijelo razine 1 – Ministarstvo kulture te Posredničko tijelo razine 2 – Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva. Razdoblje provedbe projekta je od 20. kolovoza 2020. godine do  20. kolovoza.2022. godine

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj emitiranog materijala isključiva je odgovornost Županijske lige protiv raka – Split.
Ukupna vrijednost projekta: 923.433,65 HRK
Projekt je sufinanciran 85% u iznosu od 782.795,13 HRK iz sredstava Europskog socijalnog fonda te Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali. Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Županijske lige protiv raka – Split.